Šis tas ir tīri okei
Pietiek gausties, ka viss ir slikti.
Pirmais solis — apjēgt, ka “viss ir slikti” ir motivēta kampaņa. Labākajā gadījumā produkts reklāmklikšķu pievilkšanai. Sliktākajā gadījumā smalks propagandas instruments, kura nolūks ir graut ticību valstij. Šeit paldies Jānim Polim un citiem, kas pēta šo lietu.
Otrais solis — nedaudz padomāt par pasauli ap mums un nonākt pie atklāsmes:
Nē, viss nav brīnišķīgi. Nē, nedzīvojam mēs leiputrijā. Nē, mūsu politiķi nav pašaizliedzīgi tautas kalpi ar makroekonomikas ģēnija dotībām. VID ēkā droši vien atradīsies ne viens vien caurvējš, jumta robs vai smalks tualetes pods, uz kuru vēl pāris miljonus iztērēt.
Jā, mūsu valstī vēl joprojām ir pārāk daudz nabadzīgu ģimeņu, pārāk daudz trūcīgos apstākļos dzīvojošu pensionāru, pārāk daudz cilvēku, kuri nevar atļauties sev nepieciešamo veselības aprūpi.
Bet. . . šis tas ir tīri okei.
Varam norādīt uz skaitļiem — pēc CSB datiem vidējā alga Latvijā starp 2000. un 2015. gadu pieaugusi 3.84 reizes (818 eir/213 eir), kamēr cenas augušas vien 1.81 reizi. Jā, kopš krīzes pieaugums minimāls — bet tas nav brīnums, jo pirms tam tas bija neracionāli ātrs. Kopumā mēs dzīvojam labāk.
Varam salīdzināties ar citām pēcpadomju republikām, starp kurām vien Igaunija ir uzrādījusi manāmi labāku attīstību.
Varam paskatīties spogulī — ar kādām mašīnām braucam, kādus televizorus skatamies, ar kādiem datoriem un telefoniem drukājam “viss ir slikti” komentārus Delfos.
Bet cilvēka psiholoģija nemainās. Skandinot “šis tas ir labi”, uzmanību nepiesaistīsi un sabiedrībai nepalīdzēsi. Evolūcija mūs ieprogrammējusi pievērst uzmanību draudiem, nevis labām ziņām.
Par laimi evolūcija mūs ieprogrammējusi pievērst uzmanību vēl kam — iespējai nopelnīt.
Manuprāt, šis is trešais solis vaimonoloģijas sakāvē. Katrs uzlabojot savu dzīvi, mēs kopā pabīdam vispārējo “viss ir slikti” tuvāk “daudz kas ir diezgan labi”. Apspriežot to, kā Latvijā ir iespējams nopelnīt, sapratīsim, ka dzīvojam iespēju zemē.
Par to arī šajā, manā jaunajā blogā.
Dalīšos ar pārdomām no saviem gadiem investīciju bankās Volstrītā — par to, kā pārdot, kā kaulēties, kā strukturēt darījumus.
Stāstīšu par izaicinājumiem no saviem projektiem Latvijā un pasaulē — gan veiksmīgiem, gan neveiksmīgiem, gan tādiem, kas pašreiz vēl top.
Apskatīšu investīciju iespējas finanšu tirgos — un atklāšu, kā finansisti “uzvārās” uz vienkāršas tautas rēķina.
To visu — maksimāli īsos un vienkāršos bloga rakstus. Kā saka viena mana iecienīta podkāsta autori — jo jūs esat aizņemti, un es neesmu tik gudrs!
09/01/2017 @ 4:58 pm
Super! Malacis, Tom, noteikti lasīšu Tavu blogu!
Lai izdodas!!!
09/01/2017 @ 5:17 pm
: ) paldies!
09/01/2017 @ 5:58 pm
Urrā! Beidzot! 🙂
Starp citu – ja reiz plāno rakstīt par investīcijām, varbūt vari arī uzrakstīt pirms tam ievadrakstu – kas tās “investīcijas” un “finanšu tirgi” vispār ir? Es pats gadu gaitā pamazām esmu sakasījis kopā puslīdz sakarīgu kopainu par to būšanu, taču viegli tas nebija. Un, cik man zināms, latviešu valodā par to vispār nav gandrīz nekādu foršu rakstu.
09/01/2017 @ 6:14 pm
Būs! Es sākšu ļoti pakāpeniski, no filosofiskā dzīves skatījuma uz strukturāliem ienākumu/izdevumu/uzkrājumu apsvērumiem, uz jau konkrētiem tematiem.
09/01/2017 @ 6:03 pm
Pacenties tikai ielikt regulāri arī linkus Feisbukā. Tur tā viralizācija ātrāk notiks. Lai veicas un nepietrūkst excitment’s! 😉
09/01/2017 @ 6:14 pm
Noteikti, paldies!
09/01/2017 @ 6:12 pm
Ja rēķina vidējo algu starp parastu mirstīgo iedzīvotāju un biezo deputātu, tad protams, ka gala cipars sanāks diezgan pieklājīgs! 😀
09/01/2017 @ 6:21 pm
Paldies par komentāru! Par šo gribēju arī ieminēties rakstā, bet izlēmu ietaupīt drukājamo. Mazs skaits “biezo” tiešām mēdz ietekmēt statistiku, tādēļ vērts paskatīties uz mediāno algu. Latvijā mediānā alga patiešām ir zemāka par vidējo algu — tas ir, ja vidēji saņemam 818 eiro (vidējais no visām algām), tad vidējais strādājošais (tāds, par kuru puse saņem mazāk un puse vairāk) pelna 648 eiro (2015. gads).
Tajā pašā laikā vismaz periodā, par kuru ir dati (2008.-2015. gads) algu mediāna ir pieaugusi tikpat ātri (pat nedaudz ātrāk) kā vidējā alga. Tas nozīmē, ka — ja ignorējam biezo efektu — vidējais latvietis pelna skaitliski mazāk, bet gadu laikā viņa alga arī ievērojami pieaug.
(Pavisam biezie deputāti un ierēdņi ir samērā skaitliski maz, tādēļ mediāna manuprāti labi attēlo “patieso” vidējo situāciju.)
09/01/2017 @ 6:52 pm
Riskēšu tev nepiekrist par to “mediānas patieso vidējo situāciju”, jo ne velti tomēr Latvija ilgus gadus ir ES rekordistu vidū Džini indeksa tabulā… Gaidu, ko tautas kalpi nākamnedēļ spriedīs par progresīvo nodokļu reformu (par godu kādai no Mana Balss iniciatīvām), tomēr ekspektāciju līmenis zems, eh.
09/01/2017 @ 7:08 pm
Nevienlīdzības mazināšanā mums noteikti ir ko darīt.
09/01/2017 @ 7:33 pm
…bet es par ko citu – vai šī ārkārtīgā nevienlīdzība tomēr “nesasmērē” tā saucamos vidējos rādītājus?
09/01/2017 @ 10:25 pm
Tas statistiku noteikti padara sarežģītāku. Būtu jāpēta, kā laika gaitā attīstās mediānā alga — un kā attīstās Džini indekss. Bet labi — sīka analīze lai paliek ekonomistiem. Mani šī bloga ietvaros vairāk interesē mikro — cilvēka līmenis. Ko varam katrs darīt, lai dzīvotu labāk.
09/01/2017 @ 11:12 pm
Ja kas, GINI kā LV kā reiz krīt pēc Eurostat datiem. LV tas arī nav nedz EU nedz kur nu vēl Eiropā lielākais. Jā, ir kur augt. Nē viss nav slikti.
10/01/2017 @ 12:05 am
Kurā vietā es būtu teicis, ka ir augstākais?
Kopējais cipars tik tiešām ir mazliet samazinājies, ja salīdzina ar skarbo 2006-o… Bet kopējā tendence paliek, Latvija joprojām ceļo turpu šurpu starp 2. un 5. vietu no apakšgala (principā pat 4., tikai aizviņgad Lietuva par vairākām vietām neveiksmīgi noslīdējusi, ar to “palīdzot” mums kopējā statistikā), nespējot izrauties no apburtā loka.
10/01/2017 @ 12:08 am
Un vispār tu kā tāds trollis kaut kā mēģini aizvilināt domu no tā pamatojuma, ar ko tā tika izteikta 😀 Es nemēģinu autoram pierādīt, ka viss valstī ir slikti. Es tikai izteicu bažas, ka sauss aprēķins ciparos, pamatojoties uz šo nevienlīdzību ienākumos, varētu nedot adekvātu ainu vidējo rādītāju aprēķinā. Ja es savu sievu nesitu, bet kaimiņš sit katru dienu, protams, vidēji sanāk, ka mēs sitam sievas katru otro dienu. Bet vai tas ir adekvāts secinājums?
10/01/2017 @ 12:19 am
Dārgie viesi 😉 dzīvosim, lūdzu, draudzīgi. Lūdzu, turpināsim bez apvainojumiem, tautā pazītiem kā “uzbraucieniem”.
Gribu, lai šis blogs būtu samērā pozitīva vide — ar debatēm un strīdiem, bet bez uzbrukumiem un pārliekas negativitātes. Ja būs nepieciešams, arī padzēsīšu pa kādam komentāram, bet nevēlos vēl pie tā ķerties.
Paldies par sapratni!
09/01/2017 @ 6:32 pm
Paldies par rakstu – ir pat ļoti okei. 🙂
Par mediāno algu līdz šim nebiju dzirdējis, bet, manuprāt, tieši par tās pieaugumu vairāk jārunā, ne par vidējo algu, jo Latvijā, īpaši laukos, joprojām ir daudz cilvēku, kas saņem minimālo algu, kamēr daudzi ierēdņi saņem nesamērīgi lielas algas.
Nekad nav patikusi “viss slikti” domāšana – ir Latvijā daudz laba, kā arī ir daudz lietas, pie kurām jāstrādā, turklāt ne tikai valdībai, bet arī mums pašiem.
09/01/2017 @ 6:49 pm
Paldies! Es arī būtu labprātāk par mediāno algu rakstījis, bet lieta tāda, ka CSB dati par ienākumu decilēm pieejami tikai no 2008. gada. Tā kā tas bija tieši krīzes laiks, tad analīze ir ievērojami apgrūtināta (grūti ilgtermiņa secinājumus veikt).
10/01/2017 @ 11:21 am
Blakus tēmai, bet anyway – kas teicis, ka vienlīdzība ir kaut kas ļoti labs? Vai tas ir slikti – parādīt reālu iespēju labi nopelnīt? Vai kāds būs gatavs saspringt, saprotot, ka tur, augšā, pie finanšu debesīm, viņu ar progresīvo nodokļu sistēmu aptīrīs tā, ka par maz neliekas? Ā, esi gatavs saspringt tikai idejas vārdā? Vēl kāds tāds ir studijā?
Respektīvi, es apgalvoju, ka Džini indekss tieši nogalina vēlmi saspringt un kaut ko izdarīt vairāk. Un tur mēs arī būsim. Nekur.
Un jā, manuprāt ir nepieciešami arī nabagi, alkoholiķi un tie, kas muzicē tuneļos. Lai mūsu bērniem būtu motivācija darīt visu – mācīties, meklēt iespējas- lai tur nenokļūtu.
09/01/2017 @ 10:06 pm
Ierēdņu algu samazināšana nevarētu dot neko mazo algu saņēmējam. Tas būtu vairāk kā “cietīšu ar Jums līdzi” žests. Tas ir bezjēdzīgi.
Mazo algo saņēmēji negaida 10% paaugstinājumu. Viņi gaida 2x , 3x paaugstinājumu. Citu dzīves līmeni.
Te es arī saredzu Toma aicinājumu – domāt un darīt. Negaidīt palīdzību vai meklēt vainīgo.
09/01/2017 @ 10:27 pm
Par ierēdņu algu samazināšanu piekrītu. Ierēdnības aparāta apjomu samazināšana ir cits jautājums, un pie tā varētu būt vērts strādāt. Bet to es atstāšu ekonomistu un valsts pārvaldes speciālistu ziņā — neesmu ne viens, ne otrs. Gribu rakstīt tieši par to, ko varam katrs darīt, lai uzlabotu savu dzīves līmeni (kā arī savu ģimenes, draugu, darbinieku dzīves līmeni).
Realitāte ir tāda, ka statistisks 2x, 3x algas pieaugums nāk vien gadu desmitu laikā — bet viens cilvēks tādu var sasniegt ar darbu, izglītošanos un nedaudz veiksmes.
10/01/2017 @ 1:09 am
Latvijas statistiku, tai skaitā Džinni indeksu, būtiski ietekmē aplokšņu algas.
Vidējā latvieša reālie ienākumi ir būtiski augstāki nekā statistikā pieejamie dati un tas mūs pazemina reitingos salīdzinot ar Igauniju kur ekonomikas pelēkā zona ir būtiski mazāka
10/01/2017 @ 10:56 pm
Šāds faktors arī ir. Vismaz intuitīvi šķiet, ka jā, lai gan par kaimiņvalstu ēnu ekonomikas sektoru daudz nezinu.
10/01/2017 @ 8:21 am
Priecāšos, ja būs arī labo ziņu stūrītis. Tā, lai nav TVnetā jālasa šausmu stāstiņi. 🙂 Lai top un turās, pierakstos uz jaunumiem!
10/01/2017 @ 10:42 am
Sākums daudzsološs, redzēs ka’etv sanāks šādā garā turpināt 😀
Subscribe
10/01/2017 @ 11:09 am
Lai viegli domas raisās un ērta klaviertūra, pierakstot!
Gaidīšu jaunumus!
10/01/2017 @ 2:31 pm
Vissirslikti, bet lielveikalos autostāvvietas pilnas ar mašīnām rīts vai vakars. Vissirslikti, es ceru, ka neraksta māmiņas, kas 1.5 gadus par valsts naudu mājās audzina bērnu. Vissirslikti, raksta komentāros cilvēki, kas laiski un paēduši sēž pie datoriem, tātad, zem jumtiem, siltumā, varbūt pat darbā, varbūt pat savā mājā… un pārējā laikā sērfo interneta veikalos. Vissirslikti, vainovalsti, gaudo agresīva friziere, jo negrib ņemt 100K kredītu mājai, kuru viņai iegribējies. Vissirslikti, vainovalsti, komentētāji par čali, kas iebraucis kupenā (visi dzīvi) un 112 neatbrauca viņu izvilkt. Vissirslikti, vainovalsti, katrā teikumā 4 drukas kļūdas! Vissirslikti, vainovalsti, kauc dzīves baudītājs ar vidējo izglītību, iznācis no pelēkās zonas un vīlies dzīvē, vainovalsti, pukst laikabiedrs, jo netika budžetā universitātē, kā mēs visi pārējie klātesošie. Vissirslikti, no gaisa krīt sniegs! Noderīgie idioti, D vitamīna trūkums, kampaņa, garlaikotība, miera laiku problēmas – kā man šitie kaucēji ir apriebušies!
Paldies par šo rakstu, kurš ir par maz šokējošs, par maz negatīvs, kur vaimanologiem un gaudotājiem būs garlaicīgi, jo skaitļi – tas ir pārāk sarežģīti.
10/01/2017 @ 10:20 pm
https://www.youtube.com/watch?v=_JbOBEqkUjY
10/01/2017 @ 10:21 pm
Man ir augstākā izglītība , regulāri paaugstinu kvalifikāciju dažādos starptautiskos kursos / treiningos, pagājušo gadu strādājot privātajā sektorā kā darba ņēmējs + privātais darbiņš (vidēji 20 min. dienā) nopelnīju un godīgi nomaksāju nodokļus no pamēram 70 tūkstošiem euro, vidēji 6 tūkstoši euro ienākums mēnesi. Man patīk dzīvot Latvijā, šeit es varu realizēt visu savu potenciālu. Nesen biju UK , kur satiku savus draugus, kuri žēlojās par dzīvi UK, viss ir dārgs, iebraucēji , un t.t. , čīkstēšana – tas nav atkarīgs no vietas kur dzīvo, bet gan no audzināšanas un vides kurā izaugi. Ja vecākiem bija grūti 90 gados pārkārtoties no socialisma uz kapitālizmu, tad šobrīd mums LV nav nekādu ierobežojumu, lai katrs no mums dzīves laika kļūtu par milionāru, ja ir tāds mērķis. Galvenais – būt pievilcīgai personai, tad viss notiks, nevienam nepatīk čīkstētāji, ar viņiem biznesu netaisa …. 🙂
11/01/2017 @ 3:05 pm
Paldies, gaidīšu nākamo rakstu. Pat zobs šķiet sāka sāpēt mazāk lasot šo rakstu, turās un nepadodās!
05/03/2017 @ 6:00 pm
Beidzot. Šādus blogus LV valodā jo vairāk, jo labāk.
Paldies par laiku un pūlēm.
20/06/2017 @ 12:33 pm
Arī es gribētu pievienot savus apsvērumus par šo tematu.
Filozofiski to pārdomājo, jautāju sev, bet kur es varētu derēt tajā ideālaja sabiedrībā kurā viss jau ir(uz kuru mēs visi it kā tiecamies)? Vai patiesībā dažādie trūkumi un vajadzības visapkārt arī nav tā vērtīgā iespēja kaut ko darīt, būt noderīgam(vajadzīgam)?