34 Comments

 1. Elvijs
  23. February, 2017 @ 10:27 am

  Paldies! Bilde kļūst arvien skaidrāka.

  Reply

  • Toms
   23. February, 2017 @ 10:58 am

   Prieks, ka noderēja!

   Reply

 2. lusjens
  23. February, 2017 @ 11:16 am

  Nav nepieciešams lekt uzreiz ārzemju tirgū un pirkt ETFus ar ar nožēlojamu peļņas procentu un mega komisijām vai akcijas ar iespējamu swingu 20-30% dienā gan uz pozitīvo, gan negatīvo pusi (tas protams ir ekstrēms gadījums) Daudzi iesācēji to neizturēs. Baltijas tirgus ir ar brīnišķīgām peļņas iespējām un arī iesācējam pašā laikā, jo svārstības nav tik mežonīgas. Ir iespējas nopelnīt labu kapitālu darbojoties tikai Baltijas tirgū – kur puslīdz labi iespējams pārzināt vietējo situāciju un noskaņojumu. Bet mums grib atņemt brīnišķīgu instrumentu – ebrokeri, ar kura iespējām to ir visreālāk izdarīt. Pārējie banku piedāvātie aizvietotāji ir vienkārši nesalīdzināmi.
  Par privātiem pensiju fondiem/uzkrājošo apdrošināšanu – peļņa ir vienkārši mikroskopiska, bet bankas jau savas mega komisijas paņem tik un tā. Esmu absolūts pretinieks. Pelniet un mācaties pelnīt paši – finanšu izglītība galīgi nav priekšnoteikums labiem rezultātiem. Pēdējā tendence lielajās bankās (ārzemēs) ir pieņemt darbā nefinanšu cilvēkus ar pavisam atsķirīgu skatījumu uz lietām.

  Reply

  • Toms
   23. February, 2017 @ 11:30 am

   “Nožēlojamu peļņas procentu”? Domāju, ka būs grūti vēsturiskā griezumā atrast izdevīgāku ilgtermiņa ieguldījumu, kā, piemēram, kādu no zemo izmaksu S&P 500 ETFiem.

   Un mega komisijas? Piemēram, 0.04% gadā? Augstas komisijas ir pie brokera pakalpojumiem, bet ja iegulda pa retam un tikai dažos ETFos, tāpat sanāks lētāk, kā pašam salikt sabalansētu portfeli ar vietējiem vērtspapīriem.

   Ļoti iespējams, ka izglītotam cilvēkam, kas tirgum velta daudz laika, vietējais tirgus ir pievilcīgs. Amatierim, kas grib ieguldīt ilgtermiņā un negrib veltīt daudz laika tirgus izpētei, neieteiktu.

   Tas par mazajām svārstībām Latvijas tirgū laikam ir joks. Laikam krīzes gadi aizmirsušies.

   Par izglītību piekrītu. Man pašam ir fiziķa izglītība, ar tādu arī mani paņēma darbā Volstrītā, un nebiju vienīgais. Izglītībai nav galvenais papīrs, bet laiks, pūles — un kvalitatīvi informācijas avoti.

   Reply

   • Edmunds
    1. April, 2017 @ 1:03 pm

    Toms, pirmkārt paldies par blogu. Otrkārt es Tev pilnīgi piekritu ka ja nedaudz izdara savu mājasdarbu morningstar mājas lapa tad pats var salikt labi sabalansētu un pietiekami diversificētu portfeli. Man dzīvojot Anglijā tas protams ir nedaudz vieglāk daudzo platformu un kompāniju pieejamība. Bet gribēju prieks savu Latvijas draugu vajadzībām painteresēties kur Latvija ir konkrētas e- platformas vai kompānijas kas dotu pieeju pie daudzajiem ETF gan Eiropas gan ASV tirgu?

    Reply

    • Toms
     1. April, 2017 @ 1:51 pm

     Par konkrētiem LV tirgus spēlētājiem parasti nerakstu; tirgus dalībniekus var meklēt caur FKTK mājaslapu un attiecīgi pētīt piedāvājumus:

     http://www.fktk.lv/lv/tirgus-dalibnieki/finansu-instrumentu-tirgus/ieguldijumu-pakalpojumu-sniedz.html

     Vēl gan neesmu redzējis LV brokeri ar patiešām zemām izmaksām, kas varētu konkurēt ar ārzemju piedāvājumu. Tie, kuri vairāk tirgojas vai ar lielākām summām, bieži izmanto ārzemju Interactive Brokers — bet tur ir minimālā summa, kā arī minimālā komisiju summa, kā jau esmu minējis savos rakstos.

     Pats konkrētus tirgus spēlētājus neiesaku — tikai dodu info, lai cilvēki paši var izvēlēties.

     Reply

 3. Vilx-
  23. February, 2017 @ 12:10 pm

  Typo: “mēhanisms” 🙂

  Reply

  • Toms
   23. February, 2017 @ 12:14 pm

   Paldies!

   Reply

   • Vilx-
    23. February, 2017 @ 12:47 pm

    Typo 2: “mēhānisms” 😀

    Reply

    • Toms
     23. February, 2017 @ 12:54 pm

     Turpmāk Tavs niks būs nevis Vilx, bet Ērgļa Acs!

     Reply

 4. lusjens
  23. February, 2017 @ 1:54 pm

  Toms, vai esi skatījies Baltijas akciju grafikus ? Pēckrīzes. Krīzes gadus ir nekorekti pieminēt – kot ņeuzspel tot opozdal. Pa biksītēm tajā laikā dabūja visi. Tagad 6-7 gadus ir relatīvi mierīgs tirgus. Varēja piefiksēt labu peļņu daudzās pozīcijas vairākas reizes. Kas pie katra 5-10% dipa lec ārā (vai indeksa, vai akcijas) , lai pēc tam lektu atpakaļ par dārgākām cenām – nu katram pašam sava galva un spēja analizēt. Un jā, ETFus esmu skatījies – un atmetis. Par pensiju fondiem paturpinot – vai 0.14% ir normāls pensiju fondu ienesīgums Latvijā par 2016. gadu ? Vienkārši parēķiniet visu “super” banku fondu piedāvājumu komisijas, izmaksas pret savu sūri grūti pelnīto ieguldījumu – salieciet uz papīra. Ļoti atskurbinoši. Vienīgais, kur izmantoju privāto uzkrājumu – uz garantētām VID atmaksām, katru gadu verot jaunu līgumu ar min iemaksu un 5 gadā max iemaksu. Un tad slēdzot. 20% ienesīgums nav slikta lieta.
  Privāti pārvaldītam samērīga izmēra portfelim ir milzīga priekšrocība salīdzinājumā ar mega milzu fondiem – potenciāli lielāka iespēja iziet ar maziem zaudējumiem kraha gadījumā.

  Reply

  • Toms
   23. February, 2017 @ 4:54 pm

   Kā, nekorekti? Tieši otrādi. Esmu diezgan drošs, ka krīze nebija pēdējā manas dzīves laikā.

   Personīgi dodu priekšroku diversificēt savus ieguldījumus pasaules tirgos. Bet nesaku, ka cilvēkam, kas kārtīgi iedziļinās lietā un ir psiholoģiski nosvērts, Latvijas tirgus ir garām. Nav iebildumu. Tas vienkārši nav tas, ko es ieteiktu amatierim, kurš arī negrasās kļūt par ekspertu.

   Pensiju fondu komisijas Latvijā ir farss, un vienā brīdī pienāks lūzuma punkts. Situācija mainīsies.

   Par uzkrājošo — vairāk rakstīšu nākotnē. Bet ņemot “garantēto” ienesīgumu, kaut tagad ap 0%, un apzinīgi maksājot katru mēnesi 10% no algas 5 gadu garumā var realizēt ap 6% IRR uz nodokļu rēķina. 6% gadā ar minimālu risku garantiju dēļ (+vēl jāizvēlas labs apdrošinātājs). Reālais risks: mainās nodokļu likumdošana (bet zaudējums mazs) vai arī pats aizbrauc no valsts.

   Labākais risk/reward, ko LV redzu. Ļoti labs veids, ka vidējam cilvēkam sākt veidot uzkrājumus un izveidot ieguldījumu disciplīnu.

   Tas, ko apraksti — maksāt minimumu un maksimizēt 5. gadā, slēgt 5 paralēlus līgumus un katru gadu kāst sistēmu — strādā, bet tas jau krīt zem nosaukuma “nodokļu shēma”. Regulējuma mērķim iedrošināt uzkrāšanu neatbilst. Vienkārši paņēmiens, kā nemaksāt IIN par daļu no algas. Droši vien šo caurumu vienā brīdī aiztaisīs (kā pašreiz ir aiztaisīts 3. pensiju līmeņa caurums). Nešķiet, ka būtu jāmudina tauta ar to nodarboties.

   Tiesa gan, saprotu tendenci, jo banku komisijas par šo produktu ir vienkārši nožēlojamas. Te noderētu daudz spēcīgāks regulējums.

   Reply

 5. Kristaps Mors
  23. February, 2017 @ 2:09 pm

  Jau kādu laiku izmantoju Interactive Brokers, esmu ļoti apmierināts. Aprēķinot komisijas, derētu ņemt vērā ne tikai pirkšanas, bet arī pārdošanas komisiju – reti kurš būs super saprātīgs un pirks $SPY uz 30 gadiem. Ja teiksim gadā plānoti 5 buy/sell orderi US akciju tirgū (kas manā skatījumā nav super bieži), pie IB nāktos samaksāt $120/gadā + $10*1 = $130. Savukārt Swedbank tie būtu $25*10 = $250.

  Uzrakstīju arī par savu pieredzi ar Swedbank, DNB, Norvik, IB te: https://kristapsmors.com/2016/11/20/how-to-avoid-high-fees-when-investing-in-stocks/ (angliski gan).

  P.S. Šķiet, ka “Ja katru mēnesi vari ietaupīt vismaz tūkstoti” <– te biji domājis "ieguldīt".

  Reply

  • Toms
   23. February, 2017 @ 5:04 pm

   Paldies par komentāru un dalīšanos pieredzē!

   Nav pilnīgi nekādu šaubu, ka cilvēkam, kurš tirgojas (pērk un pārdod), tādi brokeri kā IB būs daudz izdevīgāki. Taisnība arī, ka tikko sāc ieguldīt vairāk kā 2-3 produktos, Latvijas brokeri kļūst aizvien mazāk pievilcīgi. Lai LV banku brokeri būtu izdevīgi, patiesi jābūt ļoti konservatīvam un jāveic ļoti mazs daudzums darījumu.

   😉 ļoti iespējams, Tev taisnība, ka gandrīz neviens neizrādīsies tik saprātīgs. Bet tāda opcija pastāv.

   IB gan vēl mīnuss — tiem, kuriem vēl nav 10,000 EUR ieguldīšanai, nespīd.

   Starp citu, IB par W-8BEN anketu aizpildīšanu nekādas naudas neņem?

   Jebkurā gadījumā, ja nedarbojies ar lielām summām, LV iedzīvotājiem vēl ieguldīšanas prieks ir samērā dārgs. Jācer, ka ar laiku situācija mainīsies.

   P.s. Jā, laikam jau uzskatīt, ka ietaupīt un ieguldīt ir viens un tas pats, ir pārāk optimistiski!

   Reply

   • Kristaps Mors
    23. February, 2017 @ 5:43 pm

    Draugs, kas ieteica IB, teica – ka viens cits esot IB atvēris kontu un tur ieskaitījis tikai ap $2k, un ciet viņam to never. Tā kā laikam baigi strikti uz tiem $10k neskatās. Par W-8BEN nevajadzētu būt komisijai, vismaz Pricing lapā nav par to info, un Account Information > Tax Information > Tax Forms ļoti ērti uztaisīts, ka forma jau ir aizpildīta, tur tik pāris klikšķi jānospiež, lai parakstītu un iesniegtu.

    Reply

    • Toms
     24. February, 2017 @ 9:45 am

     Paldies, lietderīgi zināt!

     Reply

    • aija
     20. September, 2018 @ 1:19 pm

     Varu apstiprināt. Piereģistrējos IB, sākumā kādus mēnešu bija 3K, ciet iešām never. Bet pie tādām summām 10$ mēneša komisija ir graujoša (sanāk 4% gadā).
     Pašlaik ir vērts izvērtēt etfmatic.com. Mazākām summām ~0.6% gadā. Nav pirkšanas/pārdošanas/izņemšanas komisijas. Lielākām summām ir lētāk.

     Reply

 6. Uldis
  23. February, 2017 @ 8:32 pm

  Ja lasi krieviski, varu ieteikt viena Krievijas pārvaldītāja grāmatu par viņu 20 gadu pieredzi. Diezgan daudz ūdens, bet 11.sadaļa ir tieši par pārvaldītāja (daļu var attiecināt arī uz brokeri) izvēli, kur ir rakstā aprakstīta prakse, ko pats reizēm esmu novērojis.
  Dabūjama par brīvu šeit (labajā pusē visādos formātos): http://arsagera.ru/kuda_i_kak_investirovat/

  PS: Tom, kuri ir rakstā pieminētie brokeri?

  Reply

  • Toms
   24. February, 2017 @ 9:55 am

   Paldies! Laba iespēja patrenēt krievu valodu 🙂 ceru, ka sanāks laiks palasīt.

   Rakstā bez minētā Interactive Brokers lietoju aptuvenus Swedbank ciparus (tās 0.35% komisijas, ~21 minimums), noapaļojot dažus skaitļus. Bet tā vispār dodu priekšroku konkrētus brokerus neminēt, jo gan cenrāži mainās, gan negribu, lai manis teikto saprot kā rekomandāciju vai pretējo. Uzskatu, ka katram, ņemot vērā augstāk minēto info, vajadzētu izpētīt tirgus piedāvājumu un izvēlēties sev labāko. Ja slinkums to darīt, tad arī droši vien ar ieguldīšanu ilgtermiņā pārāk labi neies.

   Reply

 7. Māris
  24. February, 2017 @ 12:38 pm

  Pieminētajā piemērā ja gribētu ieguldīt piemēram 300-500EUR mēnesī tirī index veidīgos vērtspapīros Latvijas apstākļiem es biju sācis skatīties uz vietējo skandināvu banku fondiem. Konkrētāk SEB un Nordea fondiem. Komisijas ir salīdzinoši zemas 0,5 – 1,5% vienreizēja pirkšanas maksa un nav uzturēšanas maksas. Un liekas ka fondus, ja ir vēlme var piemeklēt tuvus index fondiem pa reģioniem vai globāli.

  Interesanti vai IB un indexu ETF pirkšana kļūst izdevīgāka pie kaut kāda lieluma summas ja salīdzina ar šo zemo komisiju fondu pirkšanu?

  Es tik labi nezinu fondu parvaldibu, bet iespējams tie fondi ņem parvaldīšanas komisiju kas ir iekļauta jau cenā. Un iespejams ETFiem ta ir zemaka un uz tā rēķina ir izdevīgāk pirkt “plikus” ETF nekā fondus?

  Reply

  • Toms
   24. February, 2017 @ 3:11 pm

   Par izmaksām, kuras jārēķina, var palasīt iepriekšējos rakstos šajā blogā. 1.5% galīgi nav zems izmaksu procents. 0.5% būtu robeža tam, ko patiesi sauktu par zemu izmaksu fondu — pie tam bez lielas pirkšanas maksas. Nezinu konkrētos fondus, tā kā savādāk būs grūti komentēt.

   Ja to tur ilgtermiņā, ETFs ar 0.04% vai pat 0.25% komisiju gadā visticamāk ātri kļūs daudz izdevīgāks par aktīvi pārvaldītajām alternatīvām, pat ja sanāk brokerim samaksāt 1-2% pie pirkšanas (kas ir daudz).

   Reply

 8. Andrejs
  24. February, 2017 @ 6:43 pm

  Ja iet runa par ilgtermiņa ieguldījumiem (teiksim, pensijai), tad manuprāt vajadzētu īpašu uzmanību pievērst turēšanas komisiju apmēram. Komisija 15EUR par darījumu pie mazām summām var šķist būtiska, bet tā ir vienreizēja. Bet tie (pieņemsim) 0.18% gadā ir jāmaksā visu laiku līdz realizācijai. Turklāt tie noēd tavu peļņu, kas ņemot vērā interest compounding, var radīt būtiskas atšķirības. Piemēram, 1000EUR ieguldījums ar 15EUR iegādes komisiju un 0 turēšanas izmaksām pie vidējā 5% ienesīguma gadā pēc 20 gadiem būs vērts 2613.50EUR. Bet ar 0EUR iegādes komisiju un 0.18% turēšanas izmaksām gadā 2563.80EUR, jeb par 2% mazāk.

  Reply

  • Toms
   24. February, 2017 @ 7:36 pm

   Jā, pavisam pareizi! Diemžēl LV situācijā uzdevums ir atrast mazāko ļaunumu — mazāk augsto komisiju kombināciju, kādu vien var atrast. Skaidrs, ka maksāt sanāks kārtīgi, ir jebkurā gadījumā.

   Reply

 9. Ilmārs
  18. March, 2017 @ 11:12 am

  Tom, vai Tu ieteiktu iShares ETF pirkšanu caur Fidelity? Cik saprotu, izmaksas ir minimālas, jo abi komponenti pieder vienai firmai – BlackRock.

  Reply

 10. Sendijs
  2. June, 2017 @ 12:41 pm

  Starp citu, šobrīd arī degiro nepieņem LV klientus:


  We accept most EU/EEA bank accounts, except for: Bulgaria, Cyprus, Malta, Croatia, Romania, Latvia, Lithuania, Estonia, Iceland.
  Best Regards,
  Viktor Ranga
  = DEGIRO

  Reply

  • Janchuks
   15. August, 2018 @ 1:35 pm

   Degiro joprojām nepieņem LV klientus? Bet ja konts ir Vācijas vai UK bankā, tad jau viss ok, pareizi?

   Reply

 11. Einārs
  11. February, 2019 @ 12:51 pm

  Sveiks, Tom!

  1) Tavi raksti ir must-read katram pieaugušam cilvēkam. Bez tiem es stipri šaubos, vai jebkad saprastu kas ir kas uzkrājumu un ieguldījumu pasaulē.

  2) Sāku ieguldījumiem izmantot tradinga platformu e-toro. Tajā pērkot akcijas/ETFus ar x1 leverage tu patiesībā pērc aktīvu, nevis CFD. Tieši to arī vēlos darīt, jo esmu amatieris un no CFD neko nesaprotu. Turēšanas izmaksu nav (ja nelieto levarage).

  Problēma ir ar dividendēm. No jebkuru akciju/ETF dividendēm, etoro izmaksā tikai 70%. Tā kā plānoju piekopt “pirkt un turēt” stratēģiju tuvākos 20 gadus, vai tā gadījumā nav baigā zagšana?

  Reply

  • Einārs
   12. February, 2019 @ 5:59 pm

   Un, pie reizes – ja es izvēlos FTKT reģistrētu brokeri (kāds etoro ir) un brokeris aiziet pa burbuli, mani ieguldījumi ir tādā drošībā, kādu sniedz noguldījumu garantiju fonds.

   Taču! Kas notiek gadījumā, ja paša ETF pārvaldītājs (Blackrock, Vanguard) aiziet pa burbuli? ETFi joprojām ir mani, taču vai man pieder arī underlying assets? EFTa ietvaros esošās akcijas pa decimāldaļām taču sadalīt nevar.

   Reply

   • tzv
    27. August, 2019 @ 6:07 am

    Noguldījumu garantiju fonds attiecas tikai uz bankām un krājaizdevu sabiedrībām. Ja etoro aiziet pa burbuli, tad savu uzkrājumu pazaudēsi. Par Blackrock un Vanguard neuztrauktos.

    Reply

 12. Juris
  12. February, 2019 @ 9:30 pm

  Admiral Marketā no Investīciju konta var tirgot īstos ETF un akcijas. Vel ir jānoskaidro, kas tur notiek ar dividendēm. Mani vairāk interesē ieguldīšana akcijās, par kuram maksā dividendes. Ieguldīšana ar cerību uz kapitalizācijas izaugsmi man pašlaik šķiet nav laba doma.

  Reply

 13. Aigars
  25. April, 2019 @ 1:24 pm

  Es nesen atvēru kontu etfmatic.com un noguldīju nelielu summu. Pats uzsākšanas process likās diezgan vienkāršs un saprotams. Izpildi aptauju ar jautājumiem, pēc kuru atbildēm nosaka tava riska tolerances līmeni, un attiecīgi iesaka sabalansēt portfolio. Vari arī pats noteikt savus apjomus, kuros tirgos un cik daudz pirkt ETFus. Kopējā gada komisija noguldījumiem zem 25’000 EUR ir 0.59-0.62%, kas šķiet pieņemami. Tāpat etfmatic drīkst sniegt savus pakalpojumus Latvijā pēc FKTK mājas lapas info. Pagaidām viss izskatās labi, jāskatās, kā būs nākotnē.

  Reply

 14. Gatis
  26. August, 2020 @ 4:21 pm

  Īsti nesaprotu to ierobežojumu 1% komisjas no ieguldījuma. Piemērā Interactive Brokers minēts “(3600 EUR gadā), komisijās aizies 3.3%.” Uz doto mirkli man sanāk 2.96% (10USD = 8.46EUR).
  Ja iegulda 300 eur mēnesī 18 gadus, tad komisijās sanāks 1827eur. Ja pieņem 5% izaugsmi un investē arī peļņu, tad kopējais portfelis būs 103341 eur (tālāk nav “bezdarbības” komisijas).
  Ja pieņem, ka komisija ir 1.05%, tad mēneša “bezdarbības” maksai būtu jābūt 3 eur. Tādā gadījumā komisijās sanāks 648eur. Kopējais portfelis pie tiem pašiem nosacījumiem būtu 105277 eur.
  Tie ir 1936 eur, kurus sadalot uz 18 gadiem un ieguldot ar tiem pašiem 5% kopējais zaudējums sanāk apm 3100 eur. T.i. 2.96% un 1.05% starpība 18 gados ir 3100 eur. Nedomāju, ka tas ir daudz, ņemot vērā komisijas un neērtības (izņemot nodokļu nomaksu) mūsu bankās.

  Reply

  • Gatis
   14. September, 2020 @ 3:26 pm

   Nedaudz kļūdījos aprēķinos (komisijas %), bet gala rezultāts ļoti tuvs, t.i. pareizāk sanāk atšķirība pēc 18 gadiem ir 1925 nevis 1936.
   Bet tas, ko vēlējos papildināt ir tas, ka ir tāda iespēja kā introducing broker (piemēram Tradestation Global) priekš Interactive Brokers, kas palielina darijumu komisijas, bet noņem nost bezdarbības komisiju. Rezultātā var iekļauties zem 1% komisijās.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *