10 Comments

 1. jonj
  20. March, 2017 @ 2:31 pm

  Bankām tagad grūti zemjo procentu laikā un alternatīvo aizdevēju konkurencē. Aizvien sāku izjust bankas pakalpojumu sadārdzinājumu. Par konta apkalpošanu sāk pat prasīt. Kā ar BlueOrange Bank reklāma sola ka man pat maksās?

  Reply

  • Edgars Bunka
   20. March, 2017 @ 7:36 pm

   Vairāk kā 5 gadus biju lielas skandināvu bankas zelta klients, kur laikam vienīgais labums no tā bija, ka komisijās samaksāju mazliet mazāk kā klients parastais; bet tad ap jauno gadu tā sāka celt cenas un darīja to nesmukā veidā (reklamējot, ka produkts bez maksas, lai gan klusībā jau apstiprinājuši cenrāža izmaiņas, kur produkts ne tuvu vairs nav bezmaksas). Tad nu sāku pētīt banku piedāvājumus – lielajās pa lielam viss ir identiski, ja karte dažus centus lētāka mēnesī, tad atkal nav neierobežoti bezmaksas maksājumi u.tml. Beigās pieslēdzos BlueOrange (100k man nav, līdz ar to arī riska nav :)), pagaidām ir viss kā solīts, % par konta atlikumu maksā, tikko vēl pa cēla no 3% uz 5%, 5% par pirkumiem benzīntankos arī atmaksā. Internetbanka strādā, karte iet, vienīgais mīnuss varbūt tas, ka ārpus standarta darba laika viņi nestrādā, bet nu tas diez gan nebūtiski vismaz man, tāpat, ja kaut kas interesē, tad vnk. uzrakstu internetbankā un nākamajā darba dienā izlasu atbildi..

   Reply

   • Emīls
    1. August, 2017 @ 3:19 pm

    Arī atvēru kontu BlueOrange. Šobrīd vienīgais mīnuss – naudas iemaksa kontā tikai vienīgajā filiālē Vecrīgā.
    Otrs konts, ko izmantoju ir N26 – tiešām rekomendēju.

    Kādreiz bija konts un karte Citadelē, kas bija izdevīgākais piedāvājums no lielajām bankām. Bet tad kādu dienu manu kontu nobloķēja tiesu izpildītājs – par ~10 gadus vecu lietu, kuru, pa vidam ārzemēs dzīvojot, sen biju aizmirsis. Uz jautājumu, kāpēc sākumā mani nepabrīdināja, saņēmu atbildi, ka uz manu deklarēto dzīvesvietu esot nosūtīta ierakstīta vēstule – 2009. gadā…

    Citadele, protams, arī neuzskatīja par vajadzīgu mani kaut ar SMS painformēt par situāciju, tas ka konts ir bloķēts, man bija jākonstatē pašam, mēģinot norēķināties veikalā. Labi, ka tai brīdī bija skaidra nauda un biju LV, nevis ārzemju ceļojumā.

    Tiesu izpildītājs gribēja piedziņas izdevumus par 3 lietām, katrā 50€.
    Šiem priekiem pa virsu, Citadele iekasēja komisiju par “izpildi” (tas drošvien prasīja vismaz divreiz nospiest Enter) – 18€ par KATRU no trijiem pieprasījumiem. Līdzīgi notika arī Swedbank kontā, kuru gan nelietoju. Labi, ka nebija konts vēl kādā bankā.

    Redzot, ka mani kā “nemaksātāju” tagad grib noslaukt šakāļi no visām pusēm, mērs bija pilns.
    Pēc neliela researcha atradu N26.com, reģistrējos, parunājos videočatā ar meiteni Vācijā, saņēmu karti pa pastu, un kopš tās dienas uz mani neattiecas ne 0.50€ kartes mēneša maksa, ne 0.07€ info SMS maksa, ne 0.36€ pārskaitījuma maksa, utt.
    N26 mobilā aplikācija pēc pieredzes ar parolēm un kodu kartēm tiešām ir kā glāze auksta ūdens tuksnesī.

    Reply

 2. Juris Lasītajs
  20. March, 2017 @ 10:31 pm

  Man komentārs pa sadaļu “pārlieku liela banku peļņa”.

  Jā, ja skatas absolūtos skaitļos, tad banku peļņa izskatas milzīga, bet jāņem vērā arī ka īpašniekiem ir jāiegūlda milzīgas summas uzņēmuma (bankas) kapitālā, tad tas nemaz tik ienesīgs bizness tās īpasniekiem nemaz vairs neizskatas.

  Katram kas nodarbojas ar biznesu svarīgs parasti ir arī jautājums par to cik liela ir ieguldīto līdzekļu atdeve procentos. Ja paskatas Latvijas bankas tad vidējā atdeve (ROE) pēdējos gados ir bijis ap 6-10%. (Avots: http://www.fktk.lv/attachments/article/6152/Infografika_2016.pdf). Pats liekas iepriekšējos rakstos rakstīji pa citām iespējām kur var būtiski vairāk nopelnīt, ja rēķina procentos.

  Reply

  • Toms
   21. March, 2017 @ 9:50 am

   Peļņa noteikti jāvērtē gan pēc ROE, gan kontekstā ar riska profilu un citiem tirgū pieejamiem ieguldījumiem.

   Šī bloga kontekstā mani vairāk interesē konkrēti produkti, īpaši ieguldījumu jomā, kur cenu konkurences trūkums ir acīmredzams.

   Reply

 3. fds
  22. March, 2017 @ 2:52 pm

  Gribētos vēl piemest pie negatīvā klāt – pāteriņa kredīti.

  Jā, hipotekārais kredīts ir praksē derīgs, lai ģimenei būtu, kur dzīvot, kredlīnija uzņēmumiem ir vajadzīga biznesa uzsākšanai, attīstīšanai, paplašināšanas plāniem vai vienkārši naudas plūsmai.

  Patēriņa kredīts privātpersonām? Jebkuram racionāli domājošam cilvēkam, kurš ir ar cipariem uz Tu, ir skaidrs, ka patēriņa kredīta vienīgais efekts cilvēkam ir viņa bagātības samazināšana. Aizbrauc ceļojumā tagad un tūlīt un pēc tam maksā mēnešmaksu (t.sk. procentus). Mazliet mazāku summu katru mēnesi atlikt, lai varētu aizbraukt ceļojumā (bez procentiem), diemžēl lielai daļai ir par sarežģītu un nezkapēc nav iespējams.

  Protams, protams, vecā tēma no mikroekonomikas stundām par gūto labumu bla bla, bet nu anyway. Ja vari atļauties maksāt patēriņa kredītu, vajadzētu arī atļauties tāpat sakrāt – tas nav hipotekārais, kur jākrāj būtu 10-20 gadi, lai kaut ko nopirktu.

  Reply

  • fds
   22. March, 2017 @ 2:55 pm

   Aizmirsu tik pieminēt, ka bankas ļoti aktīvi piedāvā patēriņa kredītus visiem, kam jebkādi ienākumi nāk uz kontu. Tas tiek pataisīts par tādu pavisam vieglu lietu un ka tas ir pilnīgi normāli – visi taču ņem patēriņa kredītus.

   Šajā brīdī atceries – banka nepiedāvā Tev šo kredītu, jo Tev viņu vajag – tikai bizness…

   Reply

   • Arturs
    24. March, 2017 @ 12:42 pm

    to fds – attiecībā uz patēriņa kredītiem (un arī ātrajiem kredītiem) es piekrītu, ka būtībā tie ir līdzvērtīgi bārmeņa piedāvājumam piedzērušam cilvēkam “varbūt ieliet Tev vēl vienu?”, turklāt šīs reklāmas informācijas ir daudz, tā ir diezgan uzbāzīga u.tml., vienlaikus es gribu uzsvērt, ka lēmumu ņemt/neņemt kredītu gala rezultātā pieņem pats cilvēks un neviens viņu ar varu nepiespiež un rokas viņam nelauž. Jā, gankas un sms kredīti nereti rīkojas morāli diskutabli, tomēr pašam patērētājam ir jāuzņemas lielākā daļa atbildības par to, vai viņš atļausies sev šo tēriņu vai nē.

    Reply

 4. Aleksejs
  30. March, 2017 @ 1:39 am

  Diemžēl problēmas būtība ir tā, ka nauda no maksāšanas līdzekļa ir pataisīta par preci. Tas tāpat kā cilvēka organismā uzrastos kāds lieks orgāns, kurš sāktu asinis kontrolēt un sāktu ņemt asinis procentus. Mums taču uzreiz skaidrs, ka tas nebūtu normāli. Bet finanšu pasaulē šāda lieka orgāna esamība kaut kā netiek pārāk plaši apspriesta. Risinājums ir elementārs – naudaii jāatgriež tās sākotnējais statuss un primārais mērķis un tad pasaule kļūs par labāku vietu, kur dzīvot. Kā to izdarīt, kad šai silei ir piesūkušies pārāk daudz spēcīgi parazīti? Tas tāpat kā no organisma izoperēt vēzi – sarežģīti un mokoši. Bet toties pēc tam organisms varēs dzīvot ar pilnu spēku.

  Reply

 5. Ēriks
  10. January, 2021 @ 3:40 pm

  Pandēmijas pīķi, kad visi sēž mājās, vēlētos nedaudz atsvaidzināt diskusiiju par 3. pensiju līmeni. Esmu Indexo 2. pensiju līmeņa klients, gaidu 3šo – bet nekritīšu ar šo pārāk daudz uz nerviem, Indexo to jau zina.

  Mans jautājums drīzāk ir par 3. pensiju līmeņa izdevīgumu kopumā. Pensijai ir jākrāj papildus, šis temats jau ir daudz iztirzāts. Man ir 36 gadi, laiks sākt kaut ko darīt lietas labā.

  Tomēr, palūkojoties detalizētāk, joprojām liekas, ka 3. pensiju līmenis ir neizdevīgs produkts. Nedaudz “piemetu” skaitļus. Pieņēmumi ir šādi:
  1. Darba devējs (mana SIA) katru mēnesi līdz 55 gadu vecuma sasniegšanai par mani iemaksā 150 EUR (19 gadi x 12 mēneši x 150 EUR) = 34 200 EUR
  2. Pieņemu, ka atgūšu IIN apmēram 400 EUR gadā (400 x 19 + 34 200) = 41 800.
  3. Pieņemu, ka bankas komisijas ir vienādas ar ienesīgumu no tirgus, līdz ar to šai pozīcijai nav ietekmes.

  Tātad, sasniedzot 55 gadus, mans uzkrātais kapitāls ir 41 800 EUR. Tā kā iemaksas ir veicis darba devējs, izņemot kapitālu, būs jāmaksā 23% IIN (41 800 – 41 800 x 0,23) = 32 186.

  SECINĀJUMS – krājot 19 gadus, esmu uzkrājis 32 186. Šāds rezultāts ir tuvu nožēlojamam. Vēl vairāk, visu šo laiku nauda nav bijusi man pieejama, tātad, lai cik tā man varētu būt bijusi vajadzīga (ekstrēma situācija, citas ieguldījumu iespējas), es neesmu varējis to izmantot. Jau tas vien ir traģiski. Cik liels varētu būt diskonts 19 gadu periodā?

  Protams, varbūt paveicas, un finanšu tirgi strādā izcili. Taču varbūt arī nē. Bet banka komisijas ieturēs jebkurā gadījumā.

  Varbūt Tomam un citiem lasītājiem arī ir viedokļi? Varbūt, nebūdams finansists, esmu kaut kur kļūdījies. Būtu labs atsevišķs bloga ieraksts par 3. pensiju līmeni. Pie eksistējošiem nosacījumiem, kam vispār tas varētu būt izdevīgs? varētu teikt, ka ne tik turīgiem cilvēkiem, kas nepārzina citas ieguldīšanas iespējas. Bet tur jau tas āķis, ka pastāv lielāka iespēja, ka ne tik turīgam cilvēkam arī šo naudu varētu vajadzēt citiem mērķiem uzkrājuma veidošanas periodā. Tas, savukārt, varētu atturēt no iesaistīšanās 3. pensiju līmenī.

  Varbūt ir nepieciešama normatīvāas bāzes pārskatīšana, padarot pievilcīgākuš nodokļu atvieglojumus un uzliekot pārvaldītāju komisijām “griestus”?

  Veselību un veiksmi visiem!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *