Obligācijas negatīvo kredītlikmju pasaulē
Esam apskatījuši obligāciju pamatlietas:
- kādi ir ieguvumi un riski
- kā, pievienojot obligācijas akciju portfelim, samazinās tā svārstīgums
Tas viss skaisti ir strādājis gadu desmitiem, nu jau pat simtiem. Šķiet racionāli ticēt, ka tā būs arī nākotnē.
Bet.
Pašreiz dzīvojam vēl vēsturē nepieredzētā laikmetā. Vairākos pasaules finanšu tirgos šobrīd valda negatīvas kredītlikmes.
Kas ir negatīvas kredītlikmes?
Pamatdoma vienkārša. Par kredītu procentus maksā nevis aizņēmējs, bet aizdevējs.
Iedomājies — Tu gribi paņemt hipotekāro kredītu.
Baņķieris tev saka: “Vai, kāds prieks! Ņem 50,000 EUR! Nu, lūdzu, ņem! Procentu likme būs -0,3%. Tev maksāsim 0,3% gadā!”
Tomēr kaut kas līdzīgs šobrīd vērojams vairākos pasaules finanšu tirgos.
Piemēram, pašreiz tiek piedāvātas Vācijas valsts 5-gadīgās obligācijas ar kuponu 0 un ienesīgumu -0.30%.
(avots: Bloomberg.com)
Tas nozīmē — ja gribi Vācijas valstij aizdot naudu uz 5 gadiem, par šo godu tev nāksies maksāt 0.30% gadā.
Kā kaut kas tāds ir iespējams? Un ko vainot par šo ekonomikas brīnumu?
Protams, baņķierus
Šoreiz ne investīciju baņķierus, kuri pelna miljonus (lai gan pastarpināti vainīgi arī viņi) — bet centrālos baņkierus, ierēdņus, kuri gadā pelna vien simtiem tūkstošus.
Nav gan skaidrs, ka “vainot” šeit ir īstais vārds.
Pasaules centrālās bankas kopš finanšu krīzes laikiem visiem spēkiem cenšas izdarīt divas lietas:
- uzturēt pie dzīvības ekonomisko izaugsmi
- piešpricēt ekonomikai nedaudz inflācijas
Mērķi ir sakarīgi un pat ļoti tradicionāli. Centrālās bankas lieto monetāro politiku, lai noturētu izaugsmi un inflāciju normas robežās:
- ja ekonomika pārkarst un ceļas inflācija, centrālās bankas paceļ kredītlikmes un piebremzē ekonomiku
- ja ekonomika bremzē vai draud deflācija, centrālās bankas samazina kredītlikmes un stimulē ekonomiku
Teorijā zemākas kredītlikmes iedrošina komercbankas aizdot naudu, ekonomika aktivizējas un inflācija arī.
Tā tas ir strādājis gadu desmitiem, kopš pasaules lielās valūtas vairs nav piesaistītas zelta standartam. Bet negatīvas kredītlikmes parādījās tikai nesen. Kas tad šobrīd par lietu?
Deflācijas lamatas
Problēma ir tāda, ka kredītlikmes ir zemas jau ļoti ilgi — kopš finanšu krīzes laikiem.
Šīs zemās kredītlikmes palīdzēja pasaulei izrāpties no bedres, kurā tā atradās krīzes laikā. Bet tad šķita, ka arī šim dzinējam ir aptrūkusies jauda. Pēdējo 5 gadu laikā Eirozonas izaugsme turējusies starp -1% un +2%, kamēr inflācija dažbrīd pat kritusi zem nulles.
Tas viss pie kredītlikmēm ap nulli.
Šādā situācijā centrālie banķieri mēdz sabīties. Parādās “deflācijas lamatu” drauds. Kā lai iedzīvina ekonomiku un stimulē inflāciju, ja kredītlikmes jau ir grīdā?
Japāņi šajās lamatās sēž jau kopš 90tajiem gadiem. Eirozonas centrālie baņķieri nolēma lietai pieet radošāk — un nodzīt kredītlikmes zem nulles.
Domāts, darīts.
Mehānisms, kā šī štelle tika īstenota, nav pārāk būtisks šim rakstam. Bet efekts ir panākts:
- bankām par pārlieku lielu rezervju turēšanu jāmaksā procenti
- bankas savukārt procentus par naudas turēšanu liek maksāt saviem lielajiem klientiem
- daudzas augstas kvalitātes obligācijas, it īpaši valsts obligācijas, tiek tirgotas ar negatīvu ienesīgumu (centrālās bankas mākslīgi dzen augšā to cenu)
- utt. utml.
Protams, hipotekārajam un citiem retail kredītiem procentu likmes vēl joprojām ir pozitīvas. Arī lielākā tiesa obligāciju vēl joprojām ir ar pozitīvu ienesīgumu. Bet arī šīs pozitīvās likmes ir izteikti zemas vēsturiskā kontekstā.
Tad kāda jēga pašreiz ieguldīt obligācijās?
Institūcijas pērk augstas kvalitātes obligācijas ar negatīvu ienesīgumu dažādu iemeslu dēļ. Piemēram, jo to prasa konkrēti normatīvie akti. Vai arī tādēļ, ka obligāciju ienesīgums nav tik negatīvs kā likme, kas piemērojama naudas turēšanai kontā. Vai arī tādēļ, ka lielu naudu ieguldīt augstas kvalitātes obligācijās ir drošāk nekā turēt to bankā, kura varētu sabrukt.
Cik zinu, bankas vēl nav sākušas piemērot negatīvās likmes “mazajiem” klientiem. Tādēļ “parastajiem investoriem” — kura naudas līdzekļu uzkrājums vienā bankā nepārsniedz to, ko sedz uzticamas jurisdikcijas garantiju fonds — nav iemesla ieguldīt obligācijās ar negatīvu ienesīgumu.
“Parastajam investoram” obligācijās ir vērts ieguldīt tikai divu iemeslu dēļ (vajadzētu izpildīties abiem):
- lai samazinātu portfeļa svārstīgumu
- lai iegūtu labu ienesīgumu
Ir divi klasiski varianti, kā meklēt ienesīgas obligācijas zemu kredītlikmju situācijā.
1. Rāpjamies ārā uz zara
Pirmais variants — rāpties ārā uz ienesīguma līknes (move out on the yield curve).
Vienkāršā valodā tas nozīmē pirkt obligācijas ar attālāku dzēšanas termiņu. Piemēram, Vācijas valsts 30-gadīgo obligāciju ienesīgums ir jau 1,25%. Tas nešķiet daudz, bet ir daudz labāk par 5-gadīgo obligāciju ienesīgumu -0,30%.
Pluss: Ienesīgums.
Mīnuss: Gari zari mēdz šūpoties.
Kā apskatījām agrāk, obligācijas ar ilgāku laiku līdz dzēšanai ir svārstīgākas. Ja kredītlikmes tirgū celsies, šīs obligācijas strauji kritīsies vērtībā.
2. Lienam krūmos
Otrais variants — ieguldam zemākas kvalitātes obligācijās. Vājāki uzņēmumi, nestabilākas valstis, subordinated bonds, utt. utml.
Pluss: Ienesīgums.
Mīnuss: Ja lien krūmos, nebrīnies, ja iekāp. . . nu, tur, kur negribas iekāpt. Ir iemesls, kādēļ t.s. augsta ienesīguma obligācijas sauc par junk bonds.
Risks nav tikai, ka konkrētais uzņēmums varētu bankrotēt un neatmaksāt obligācijas. Pat diversificēts high yield portfelis var ciest krīzes laikā, kad vāji uzņēmumi var bankrotēt masveidā.
Protams, nav jēga sēdēt tikai ultra-drošās valsts obligācijās ar negatīvu ienesīgumu. Diversificēts investīciju kategorijas korporatīvo obligāciju portfelis arī ir diezgan pievilcīgs. Bet ar junk bond ieguldījumiem vienmēr jābūt piesardzīgam.
Kuru variantu izvēlēties?
Abām pieejām piemīt būtiski riski. Cilvēkam, kurš grib stabilu portfeli — kuram vajadzēs izņemt naudu nākamo dažu gadu laikā — pievilcīga nešķitīs ne viena, ne otra. Patiesībā īstermiņa ieguldītājam vienmēr ir riskanti iet tirgū, bet pašreizējā tirgus situācijā vispār grūti ieraudzīt labas izvēles, kur ieguldīt.
Ilgtermiņa ieguldītājam ir vieglāk.
Personīgi, es diezgan piesardzīgi skatos uz riskantajām high yield/augsta ienesīguma obligācijām. Tās varētu veidot daļu ilgtermiņa ieguldītāja portfeļa, bet ne pārāk lielu.
Man jēdzīgāka šķiet pieeja ieguldīt diversificētā obligāciju portfelī vai zemu izmaksu fondā ar kvalitatīvām valsts un korporatīvajām obligācijām, un samērā attālu vidējo dzēšanas laiku un lielu durāciju (varbūt 4-8 gadi). Kādēļ?
Trīs iemesli:
- ja tirgus paliek uz vietas, samērā jēdzīgs ienesīgums (neviens nevar paredzēt, cik ilgi tāda situācija turpināsies)
- kad kredītlikmes beidzot kāps, īstermiņā gaidāmi zaudējumi — bet ilgtermiņā, laika gaitā piepērkot portfelim klāt jaunas obligācijas ar augstāku kredītlikmi, ienesīgums celsies
- arī pie zemām procentu likmēm ir iespēja pelnīt no t.s. roll-down yield (par to iesaku palasīt tiem, kuriem interesē tehniskāki jautājumi)
Secinājums
Arī negatīvo kredītlikmju pasaulē ir iespējams un vērts ieguldīt obligācijās, bet tas jādara ar galvu, apzinoties riskus. Konkrētāk, jābūt gatavam būtiskiem īstermiņa zaudējumiem brīdī, kad celsies kredītlikmes. Bet ilgtermiņa ieguldītājiem obligācijas vēl joprojām ir interesantas.
Par to, kur meklēt obligācijas un kā konkrēti tās izvēlēties, rakstīšu nākotnē (bet visbiežāk atbilde mazajam ieguldītājam būs — ieguldīt caur fondiem) . Pieskāršos arī Latvijas krājobligācijām, par kurām man daudzi ir jautājuši.
Lai nepalaistu neko garām, pieraksties lapas apakšā saņemt rakstus e-pastā (1-2 nedēļā). Citus manus rakstus vari atrast www.tomskreicbergs.lv.
Ja tev ir jautājumi vai pārdomas — droši raksti komentāros!
Atruna: Šīs ir tikai manas pārdomas, un nekas šajā rakstā nav domāts kā ieteikums veikt konkrētus ieguldījumus vai darījumus. Finanšu tirgos ir lieli zaudējumu riski. Lēmumi par ieguldījumiem katram jāpieņem pašam. Šajā blogā nepaužu mana darba devēja AS INDEXO oficiālo viedokli vai rekomendācijas.
18/05/2017 @ 11:50 am
Valstu obligācijas retail investoriem (it īpaši no LV) laikam būs pagrūti nopirkt lielā darījuma apjoma dēļ… Vai arī es kļūdos?
18/05/2017 @ 12:06 pm
Šī bloga lasītāji ir ļoti dažādi, bet tipiskajam retail ieguldītājam pavisam noteikti ērtāk un prātīgāk būs ieguldīt obligācijās, izmantojot zemu izmaksu fondus. Lai izveidotu kvalitatīvu, diversificētu obligāciju portfeli, patiešām nepieciešams diezgan apjomīgs kapitāla daudzums — pat izmantojot t.s. retail bonds ar samērā maziem minimālajiem daudzumiem. Ieguldot akcijās, situācija ir daudz vieglāka.
18/05/2017 @ 1:50 pm
Var pirkt LV izdotās – tās cik atceros Valsts Kase un Latvijas banka reklamēja, ka ērti pieejamas privātpersonām.
18/05/2017 @ 12:18 pm
Paldies par ieskatu spēlētāju profilā, kuriem ir saistošas obligācijas pie jebkura ienesīguma!
18/05/2017 @ 1:04 pm
Prieks, ka lietderīgi!
18/05/2017 @ 12:56 pm
He, interesanti… lasot par visām šitām negatīvajām kredītlikmēm, inflāciju, deflāciju, samudžināto finanšu tirgu, parazītbaņķieriem, utt — rodas sajūta, ka tas viss ir kaut kā “nepareizi”. Ka tie ir blakusefekti nepārdomātai sistēmai, kuriem ideālā gadījumā nevajadzētu būt. Tiesa, kā būt “pareizāk”, es arī nezinu. 🙂
18/05/2017 @ 1:04 pm
Vilx, man liekas tas ir mums analītiskajiem cilvēkim — fiziķiem, matemātiķiem, programmētājiem — piemītošā tendence ticēt, ka vajadzētu varēt atrast kādu elegantu un skaistu sistēmu, kur viss pareizi un loģiski strādā. Bet pie sarežģītām sistēmām ieslēdzas visādi nelineāri efekti un šķiet, ka tas paliek neiespējami. . .
18/05/2017 @ 5:24 pm
Mjā, Tev varētu būt taisnība. 🙂
19/05/2017 @ 11:10 am
Ooo, jā, šim pilnīgi noteikti piekrītu! Smieklīgākais, ka arī es esmu meizmācījies fizmats – Programmētājs.. 🙂
18/05/2017 @ 1:52 pm
Mazajiem banku klientiem diez vai kādreiz būtu negatīvas likmes… Neticās – tad jau tiešām liela daļa vnk ņems ārā un glabās zeķē!
18/05/2017 @ 5:28 pm
Jā — šaubos, vai tāda lieta tiks piemērota, kamēr depozītā mazāk par tiem pašiem 100,000 EUR. Pašreiz zinu, ka depozītiem virs 1,000,000 EUR šur tur jau mēdz piemērot .
19/05/2017 @ 10:14 am
Mazajiem klientiem negatīvās likmes jau sen ir realitāte. Tikai tās ir veikli ietērptas komisijās par maksājumiem, automātiskajiem maksājumiem, ikmēneša apkalpošanas maksu, karšu izsniegšanas/gada maksām u.t.t. Daudzās vietās pa bišķiņam, tā lai retail klients neredz, nejūt un neprotestē 🙂 .
23/05/2017 @ 6:05 pm
Cik atceros, Royal Bank of Scotland ar kaut ko šādu jau sāka spēlēties…
18/05/2017 @ 2:44 pm
Ir vel tads interesants variants, nopirkt Baltkrievija valsts vai lielakas bankas (100procenti valsts akcionars) obligacijas EUR vai USD, kuras nodrosinatas ar citam valsts obligacijam. Ienesigums sobrid ap 5proc. EUR. Risks – ja nu Baltkrievijai defolts, bet sobrid diez vai.
23/05/2017 @ 6:04 pm
Tom, paldies par rakstu!
Viens jautājums saistībā ar tā saucamo QE programmu, ko šobrīd arī aktīvi piekopoj ECB. Ideja taču ir vienkārša – ECB katru mēnesi par milzīgām naudas summām uzpērk dalībvalstu obligācijas, tādā veidā iepludinot ekonomikā piķi. Tajā pašā laikā, Dienas Biznesā lasu, ka Latvija kārtējo reizi emitējusi jaunas obligācijas. Īsti nesaprotu šo procesu – ECB uzpērk, taču atsevišķas valstis tās pastāvīgi emitē. Kur loģika?
24/05/2017 @ 9:45 am
Patiesībā interesants jautājums, par kuru arī daudz tiek debatēts! To arī mēdz uzskatīt par iemeslu, kādēļ QE izdodas nosist zemē procentu likmes, bet ne pārāk izdodas palielināt inflāciju. Jo reālais efekts sanāk, ka ECB aizdod Latvijai un citām dalībvalstīm naudu. Rezultātā palielinās komercbanku rezerves centrālajā bankā, nevis reālā nauda apgrozījumā. Lai palielinātos nauda apgrozījumā, komercbankām vajadzētu uz šo rezervju bāzes palielināt aizdošanu, bet nav īsti skaidrs, kādēļ lai viņas tā darītu (patiesībā jau viņas ir tikai nomainījušas ļoti drošas obligācijas ar vēl drošāku depozītu centrālajā bankā). Ar negatīvajām procentu likmēm centrālās bankas to it kā mēģina stimulēt, bet no otras puses zemas procentu likmes samazina komercbanku ekonomisko motivāciju riskēt, kādam aizdodot. Tā kā vieglas izejas nav.
Bet tas tā – šeit jau mēs aizejam smalkos makroekonomiskos argumentos, kurus citi pārzina daudz labāk par mani. Personīgi mani interesē tieši efekts uz vērtspapīru tirgu (konkrēti, uz obligāciju tirgu).
03/12/2017 @ 1:50 pm
Sveiki. Cītīgi gaidam rakstu par obligācijām. Kā meklēt, kuras izdevīgāk izvēlēties. Kurš variants izdevīgāks mazajam ieguldītājam priekš ieguldījumu diversifikācijas ( lai nav viss 100% akcijās)… Par izmaksām. Piemēram, Swedbank obligāciju fondi šausmīgas komjsijas prasa, plus KIID vel redzam pirkšanas pārdošanas maksas…. Tai pat laikā etf kā iShares Core € Govt Bond UCITS ETF komisijās tikai 0.2% gadā un tas arii viss…
04/12/2017 @ 9:51 am
Pieslēgšos, neesmu vēl saņēmies uzrakstīt!