4 Comments

 1. Andris
  13. November, 2020 @ 1:36 pm

  Es īstenībā noskatījos pirmās 4 Apprentice sezonas, un vēlos norādīt, ka šajā rakstā Trampa vadības stils tiek atspoguļots vienpusēji, tendenciozi un nekorekti. Atskaitot to brīdi, kad viņš atlaiž konkrētās sērijas zaudētāju, kuri bieži vien paši bija pie tā vainīgi, visā pārējā laikā Tramps izturējās pret citiem ļoti sirsnīgi. Vienmēr uzslavēja, izteica komplimentus, pat “parastajiem strādniekiem” teica: “You are doing a great job! Thank you!”, kad apskatīja būvniecībās vietas, utt. Viņš vienmēr vainoja un prasīja atbildību no vadības, nevis no strādniekiem, kas ir ļoti pareizi, bet par labu darbu pateicās un uzslavēja, vienmēr. Vislabākais vadītājs ir tāds, kurš ir taisnīgs, nevis piemīlīgs. Arī ainās, kurās viņš pa telefonu kaulējās ar apakšizpildītājiem, viņš neizmantoja tās frāzes, kas iekļautas šajā rakstā un pastarpināti mēģinātas piešūt viņam. Viņš prasīja lētāku darījumu, mēģināja paspiest cenu zemāk, bet ne ar agresīviem ultimātiem. Teikt, ka Tramps ir “mačo bļāvējs”, ir muļķības. To apliecina arī visi cilvēki, kas ar viņu ir strādājuši. Visu mīlētais Stīvs Džobss bija bļāvējs, tas ir tiesa – to apstiprina visi, kas ir strādājuši ar viņu. Viņš varēja bļaut uz cilvēkiem un viņus pazemot, un bieži darba vide bija nomācoša. Viņš varēja pajautāt saviem darbiniekiem “Kāpēc vēl esi šeit, lasies projām!” un pat lietot rupjus vārdus. Bet nevajag to piešūt Trampam. Es izlasīju arī viņa grāmatu Art of the Deal. Es domāju, ka tā grāmata ir pašreklāma, bet tur nekā no mačo bļāvēja nebija, viņš pats to nerekomendē. Līdz ar to es lūgtu iedot kaut kādus avotus, no kurienes ir šie apgalvojumi, ka Trampa stils ir mačo bļāvējs. Mačo – jā. Pašpārliecināts – jā. Bļāvējs – nē. Rupjš – gandrīz nekad, ļoti reti, kad ir nokaitināts, uz konkrētiem cilvēkiem, kas viņu pirmie ir apmelojuši. Mačo var būt arī labs. Viņš krietni vairāk izmanto humoru, nekā bļaušanu. Vai Tramps bija slikts prezidents? Varbūt. Bet nevajag piešūt viņam to, kas viņš nav, pretējā gadījumā diskreditējot sevi par lietām, kuras viņš tiešām darīja nepareizi. Iesaku lasītājiem pašiem noskatīties kaut vienu Apprentice sēriju, interviju vai ralliju, un lemt pašiem par Trampa stilu. Vispār šovs bija diezgan interesants.

  Reply

  • Toms
   13. November, 2020 @ 3:59 pm

   Par Trampa stilu citās seriāla ainiņās – droši! Rakstā runāju tieši par stereotipu par vadības stilu, ko šis šovs izveidoja ASV (kur ilgi dzīvoju) un citur. Stereotips saistās tieši ar šo spilgto saukli “tu esi atlaists”. Tas tautā kļuva par šova lozungu un galveno priekšstatu lielākajai sabiedrības daļai par to, kas ir Donalds Tramps.

   Lai kā būtu citās šova ainiņās, no Trampa vēstures ir skaidrs, ka “agresīvais uzbraucējs” viņš ir jau sen, ne tikai kopš uzsāka politiķa gaitas – viņa pagātne ir pilna ar paša radītiem ienaidniekiem. Nevēlos šeit komentēt Trampu kā politiķi pēc būtības, bet arī pēdējo 4 gadu laikā viņš uz pasaules skatuves demonstrēja izteikti mačo sarunu vešanas / starptautiskās “diplomātijas” stilu. Tas varbūt ir labs, lai radītu sajūsmu atbalstītāju vidū un kāpinātu mačo tēlu, bet nav efektīvs, lai pārliecinātu sarunu biedrus (izņemot tos, kuriem nav citas izejas kā vien piekrist, pie sevis lamājoties).

   Reply

 2. DD
  17. November, 2020 @ 10:35 am

  Ironiskā kārtā autora atbildē proponēto ‘aktīvo klausīšanos’ vai ’emocionālos maksājumus’ jāmeklē ar lupu…. 🙂

  Citādi raksts labs. Brīžiem gan jābrīnās, ka cilvēki pie mums pat pietiekoši vadošos amatos tikai sev zināmu iemeslu dēļ nav gatavi šķirties no trešdaļas tipisko sarunu vešanas kursu maksas, lai amazonā iegādātos 3-5 google atrastās ‘top negotiation books’, uz kuru pamata uzbūvēts viss skolotāju tirdziņš.

  Reply

  • Toms
   17. November, 2020 @ 1:08 pm

   Aktīvā klausīšanās interneta komentāros – nu, laikam jāpiekrīt, ka līdz tādai zen meistarībai man vēl augt 🙂

   Par grāmatām taisnība – tagad katram ir pasaules labākie resursi pa rokai! Protams, jāizfiltrē no visa piedāvājuma labākais, bet tomēr. Es vienmēr semināros padalos ar top grāmatām un resursiem, no kurienes ņemtas teorijas un iedvesma, bet tikai retajam pietiek pacietības to visu izlasīt un apgūt pašmācības ceļā.

   Protams, apgūt tēmas pašmācībā ir arī daudz grūtāk, it īpaši, ja nav pamatzināšanas par to, kā cilvēks efektīvi mācās. Arī viss fizikas teorijas apjoms, kas nepieciešams fizikas bakalauram, iekļaujas 8-10 grāmatās. Tomēr to daudz vieglāk ir apgūt, kad kāds pieredzējis pasniedzējs sastrukturē, izveido vingrinājumus, novērtē darbu, dod atgriezenisko saiti. . .

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *