Bitcoin, HODL un burbuļi
“Jūs varat ieguldīt savā akciju tirgū. Es tik pērku bitcoin un HODL.”
Pēdējos gados šāds komentārs sastopams gandrīz katrā diskusijā par ieguldījumiem finanšu tirgos. “HODL” (nepareizi uzrakstīts “hold” jeb “turēt”) ir kļuvusi par bitcoin “investoru” mantru līdzās ar svētu pārliecību, ka bitcoin cena tikai turpinās kāpt.
Ņemot vērā dramatisko peļņu, ko guvuši bitcoin pircēji pēdējo desmit gadu laikā, kritizēt šo pieeju izklausās pēc muļķības un skaudības. Un tomēr – kad cenas aug, jebkurš tirgus burbulis izskatās ģeniāls, bet kritiķi pēc muļķiem.
Kā tad ir – kāda ir HODL nākotne?
Par to, kāpēc pirkt bitcoin nav ieguldīt, jau rakstīju 2017. gadā.
Tīri sagadīšanās pēc – īsi pirms asa cenas krituma. Tagad, kad cenas atkal dramatiski kāpj un pat Tesla pērk Bitcoin, ir īstais laiks atgriezties pie tēmas.
Iepriekšējoreiz norādīju, ka bitcoin cena var turpināt kāpt vēl ilgi. To pašu saku arī šodien. Neiesaku derēt, ka bitcoin cena drīz sabruks.
Tirgus spēj būt neracionāls daudz ilgāk nekā tu spēj palikt maksātspējīgs.
Tomēr ieskandināšu piesardzības noti
Pēc savas būtības esmu piesardzīgs pēcpadomju cilvēks. Darbu sāku Volstrītā tieši finanšu krīzes laikā, kad redzēju, kā vienā mirklī sabrūk gudru cilvēku celtās “strukturētā kredīta” gaisa pilis, kuras pirms brīža likās nesalaužamas.
Bitcoin gaisa pilis mani nepārliecina.
Bitcoin ir 12 gadus veca tehnoloģija, ap kuru ilgstoši knosās milzīgs daudzums gudru prātu. Par spīti tam, bitcoin praktiskais pielietojums vēl joprojām ir niecīgs. Praktiski visa tirdzniecība ar bitcoin notiek peļņas nolūkos.
Tādēļ kriptovalūtas ir un paliek tieši spekulācijas rīks. Kā ar jebkuru spekulācijas rīku, ar to var sanākt nopelnīt, bet var arī smagi pazaudēt.
Izteiktas burbuļa pazīmes
Runājot par burbuļiem, ir populāri atsaukties uz tulpju sīpolu māniju Nīderlandē 17. gadsimtā. Bitcoin sāga man vairāk atgādina “South Sea Company” burbuli 18.gs. Anglijā. Īsumā un ļoti vienkāršojot:
- SSC bija uzņēmums, kuram bija apakšā reāls (vergu tirdzniecībā balstīts) bizness, bet kurš bija samērā ierobežots, bez pārliecinoša milzīgas izaugsmes potenciāla,
- SSC iesaistījās shēmā ar Anglijas nacionālā parāda finansēšanu un guva pat karaļa atbalstu,
- SSC akcijas skrēja debesīs, jo spekulanti būra gaisa pilis par to, cik varena un visaptveroša būs šī kompānija – un, galvenais, par to, cik ļoti citi investori gribēs arī dabūt šīs lieliskās akcijas,
- Sabiedrību pārņēma vieglās peļņas eiforija un cenu kāpums kļuva par sevis piepildošu pareģojumu (aizvien vairāk cilvēku metās iekšā);
- Eiforijas rezultātā cilvēki meklēja arī jaunus spekulatīvus ieguldījumus,
- Līdz ar SSC akcijām debesīs skrēja daudz pilnīgi fiktīvu uzņēmumu akcijas, kuriem apakšā biznesa nebija vispār.
Protams, līdzības ar bitcoin nav 1:1. Tomēr ir, par ko aizdomāties:
- Bitcoin ir izgudrojums, kam ir apakšā reāls pielietojums, tomēr šis pielietojums ir ekonomiski niecīgs,
- Bitcoin entuziasti gadiem ilgi prasmīgi būvē gaisa pilis par to, kā visu un visur darīs bitcoin un blokķēdes,
- Šīs prognozes nepiepildās, taču gaisa pilis tiek celtas lielākas un lielākas – solot, ka nākotnē visiem vajadzēs bitcoin, tāpēc tie, kas gudri nopirks tagad, ļoti labi nopelnīs,
- Katru reizi, kad kāds liels uzņēmums vai kāda valsts nedaudz “paspēlējas” ar bitcoin izmantošanu, tas kļūst par jaunu argumentu cenu lēcienam,
- Ziņu virsraksti par milzu spekulatīvo peļņu šajā tirgū rada eiforiju aizvien plašākā sabiedrībā,
- Pa ceļam radās daudzi bezjēdzīgi un pat krāpnieciski altcoin un ICOs, kas būtībā apzaga vientiešus.
Neesmu gaišreģis, tomēr šī aina manī nerada pārliecību par bitcoin nākotni.
Ja bitcoin ir burbulis, tad kāpēc tas tik ilgi neplīst?
Viena interpretācija: tas ir tāpēc, ka bitcoin patiesībā nav burbulis.
Mana personīgā interpretācija: redzu divus iemeslus.
Pirmkārt, reliģiskais aspekts. Jo vairāk bitcoin turētāju fanātiski tic “HODL”, jo ilgāk burbulis var turpināt kāpt, jo gandrīz neviens nemēģina faktiski iztērēt nopelnīto.
Otrkārt, paiet laiks, kamēr jauna tehnoloģija sasniedz un “penetrē” pasaules spekulantu masas.
Lielākā daļa citu burbuļu veidojās populārākās aktīvu kategorijās – visbiežāk akciju tirgū vai nekustamajā īpašumā. Visi plus mīnus saprot, kas ir nekustamais īpašums un kas ir uzņēmums. Brīdī, kad tirgū sāk veidoties eiforija, miljoniem cilvēku vai nu jau pieder ieguldījumi vai arī ir viegli tādus veikt.
Eiforija ļoti ātri sasniedz maksimumu – kur piedalās visi no bārmeņiem līdz karaļiem. Tad aptrūkst svaigi asiņu un – viss.
Bitcoin sākās no nulles, un to pirkt bija sarežģīti
Šobrīd situācija ir mainījusies. Par bitcoin runā visā pasaulē. Ir fintech risinājumi, kas ļauj ērti iegādāties kriptovalūtas.
Un tomēr – kopējā kriptovalūtu tirgus vērtība šobrīd ir ap 930 miljardiem dolāru. Salīdzinājumā pasaules vērtīgākā uzņēmuma Apple tirgus vērtība vien šobrīd ir aptuveni 2408 miljardi dolāru. Finanšu krīzē ASV nekustamā īpašuma tirgus vērtība kritās par 6000 miljardiem dolāru.
Potenciāls izplesties vēl ir.
Kas būs tālāk?
Ja bitcoin ir burbulis, precīzi paredzēt burbuļa plīšanas brīdi nav iespējams.
Ja šajā tirgū masveidā ienāks institucionālie spēlētāji – par ar tikai sīku daļu no saviem aktīviem – burbulim var pietikt svaigu asiņu vēl labam laiciņam.
No otras puses, var pietikt ar vienu lielu satricinājumu, lai sabruktu viss tirgus.
Tas nenozīmē, ka pēc tam bitcoin neviens neizmantos
South Sea Company turpināja darboties vēl gadsimtu pēc tam, kad beidzās tās akciju burbulis. Arī bitcoin visticamāk pielietojumu turpinās atrast. Un tam saglabāsies kāda “ekvilibra” vērtība atbilstoši pielietojuma apmēriem.
Burbuļa plīšana tikai nozīmēs zaudējumus tiem, kas būs pirkuši dārgi, HODLojuši un paliks, “turēdami maisu”.
Ieguldīšana nav brīnumpasaka
Nevar bezgalīgi turpināties process, kurā aktīvs, kurā miljoniem ieguldītāju iegulda miljardus, nebeidzami audzē vērtība gadu no gada, lai gan pats par sevi nerada ekonomisko vērtību un naudas plūsmu. Savādāk tiek radīta nebeidzama ekonomiskā vērtība no tīra gaisa. Teorētiski – tiek pārdalīta pasaules esošā bagātība bitcoin turētāju labā.
Tā ir fantāzija, kas var turpināties tikai, kamēr ir dramatiski vairāk jauno ieguldītāju nekā to, kas grib sākt tērēt uzkrāto. Tad, kad jaunbagātnieki bitcoin masveidā reāli sāks gribēt tērēt, mūzika apstāsies.
Ticēt “HODL” ir ticēt pasakām.
Vienīgais jautājums ir, kurā brīdī kāpums apstāsies. Cik straujš būs kritums pēc tam. Cik augstā līmenī cena atradīs ekvilibru.
Un kuri spekulanti būs paspējuši pārdot par labu cenu, un kuri turpinās “HODLot” pēc sabrukuma.
Protams, arī burbulī var nopelnīt.
Spekulants, kas ielec laicīgi un arī paspēj pārdot laicīgi, var dramatiski vairot labklājību. Bet uzminēt, kad pirkt un kad – pārdot, ir grūti.
Atskatieties kaut vai uz GME sāgu – tur burbulis bija acīmredzams un iespējas nopelnīt teorētiski bija fantastiskas. Kopš mana raksta publicēšanas cena kritusies seškārt. Tagad jājautā – cik daudzi uzminēja īsto brīdi, kad pārdot? Un cik daudzi palika ar zaudējumiem? Reddit forums ir pilns ar “HODLotājiem”, kuri vēl joprojām tur GME akcijas, kuras iegādājās par 6x augstāku cenu.
Turklāt arī veiksme ir bīstama. Pat ja vienreiz, otrreiz paveicas, azarts rada atkarību. Vidējais spekulants riskē atkal un atkal līdz nokurina savu naudu.
Mans mērķis nav atturēt tevi no ieguldīšanas bitcoin
Varbūt paveiksies un labi nopelnīsi. Es nezinu, vai BTC cena nākamgad būs 300 eiro vai 300’000 eiro. To nezina neviens.
Bet, lūdzu, uzmanies. Apzinies, ka straujā izaugsme nevar turpināties mūžīgi. Nekļūsti par HODL fanātiķi. Ieplāno, pie kādas cenas pārdosi.
Visbeidzot, ieguldi tikai tik daudz, cik esi gatavs zaudēt. Tad vienalga, vai bitcoin ir burbulis vai nē – rezultāts būs okei!
Ja raksts patika, pieraksties jaunumiem zemāk.
Uzmanību – pieraksties arī, ja jau saņem manus e-pastus. Lai sakārtotu juridiskās nianses, drīzumā es sūtīšu e-pastus tikai no sava uzņēmuma konta (satura kvalitāte nemainīsies!). GDPR dēļ iepriekš dotās piekrišanas zaudēs spēku.
Atvainojos par neērtībām.
Atruna: Šis ir izglītojošs materiāls. Nekas šajā rakstā nav domāts kā ieteikums veikt konkrētus ieguldījumus vai darījumus. Finanšu tirgos pastāv risks zaudēt naudu. Lēmumi par ieguldījumiem katram jāpieņem pašam.
10/02/2021 @ 3:31 pm
Cik saprotu – Bitcoin ir ierobežotas pieejamības aktīvs – tāds pats kā zelts. Vai nav tā, ka Bitcoin tiks izmantots kā vērtības uzkrājējs, līdzīgi kā zelts, nevis kā ikdienas nauda? Tikai bez centralizētas kontroles un cenas noteikšanas?
10/02/2021 @ 3:35 pm
“Teorētiski – tiek pārdalīta pasaules esošā bagātība bitcoin turētāju labā.”
Praktiski cilvēk mīļais, praktiski 🙂
Stabilā (censorship-free) Drošā (never been hacked) un pats galvenais Decentralizētā Finance 2.0 ir klāt un uz palikšanu.
Nedaudz izglītībai 5 min svaigs dokumentāls gabals. 100 miljoni potenciālie lietotāji
https://www.youtube.com/watch?v=xLYYh4aPXAM Daži use-case tehnoloģijai uz kā šobrīd tiek radīts Web 3.0 kurā mēs visi kopā dzīvosim gribam to vai negribām 🙂
Un tās frāzes ka neko nevar zināt? Visu mūsdienās var prognozēt ar noteiktu risku/varbūtību.
Mums ir 12 gadu trading dati par šo asetu, mums ir BTC Core kods open-source, katrs var apskatīties pat pēc klasiskās Tehniskās aAalīzes visu tāpat kā ar akcijām utt.
BTC pamatoti ir un vēl daudzus būs best-performing asset class.
Visas pasaules vērtības mērs is $ ??? https://brrr.money Nē paldies
10/02/2021 @ 3:45 pm
Vēlviens labs links, Tā kā šis jau ir 4-tais BTC ATH scaling vilnis, parādās daudz FUD
īsi apkopoti vadošie Fear and Bitcoin teikumi no cilvēka parastā
Smuks grafiks par rakstā piemine’to “South Sea Company” burbuli 18.gs. Anglijā”, lai lasītājiem būtu arī informācija uzreiz par šo apgalvojumu 🙂
https://danheld.substack.com/p/fear-and-bitcoin
10/02/2021 @ 3:49 pm
Piekrītu. Manā pārliecībā, fundamentāli kaut kā vērtība ir tieši saistīta ar radīto vērtību. Piemēram, BTC lietošana ietaupa naudu (ir efektīgāka) salīdzinot ar fiat currency, tad šī (BTC) cenai ir pamats augt. Normālā valstī, normālam lietojumam neredzu BTC nekādu pieviento (radīto vērtību).
Ja gribi pasūtīt zāli pa pastu vai samaksāt kibernoziedziniekam, tad jā ir vērtība, bet tas ir nišas pielietojums.
Nopelnīt protams var tikai tava peļņa būs kāda cita zaudējums agri vai vēlu.
Principā piramīdas shēma, kas darbojas kamēr ir jauna nauda. Kā zināms Bērnijs Medovs varēja daudzus gadu desmitus uzturēt shēmu.
10/02/2021 @ 4:00 pm
BTC nav anonims. (apgaz argumentu, ka to labi izmantot nelegalu lietu darisanai)
BTC vertiba – riks pret inflaciju (lidzigi ka zelts), limitets daudzums, decentralizets (to nekad nevares piedrukat vel, ka piem usd)
10/02/2021 @ 4:17 pm
Zelts nav limitēts daudzums, zeltam ir limitēts ieguves ātrums. Nauda nav vērtības uzkrājējs, bet transakciju nodrošinātājs. Un samērīga inflācija ir fundamentāli nepieciešama mūsdienu ekonomikai.
Ja pieņemam, ka BTC nav burbulis un tā daudzums ir ierobežots, tad vērtībai jākāpj “bezgalīgi”. Ierobežotā daudzuma dēļ ilgtermiņā pieejamo BTC daudzumam jāsamazinās, (nessen lasīju, ka ap 20% no BTC varētu būt pazaudēti), jo katru brīdi ir neliela iespēja kādu BTC pazaudēt. Ja tam tici, tad pārdod visu, kas tev ir un pērc BTC, jo cena augs bezgalīgi un nekādā gadījumā nepasūti picu ar BTC, jo pēc gada par to varēsi nopirkt villu Floridā.
Kripto plaši izmanto noziedzībā un BTC ir publisks, bet tajā pašā laikā anonīms. Ja pārmaini uz citu kripto, tad var nojaukt pēdas.
10/02/2021 @ 3:57 pm
Daudzi uzskata Bitcoin kaa vel vienu glabinu pret inflaciju. Lidzigi ka zelts.
Bitcoin sen vairs nepretende uz “valutas” merki. Tas nekad nebus valuta – tas ir/bus digitalais zelts.
Zeltam pec idejas ari nav vertibas. Zelts ir ierobezota daudzuma – btc ari. Plus btc pret zeltu ir tads, ka to var viegli parsutit, ko nevar izdarit ar zeltu.
Ta ari ir BTC vertiba, plus, protams, tas cik loti tas ir jau kluvis tauta atpazistams un uzticams.
10/02/2021 @ 4:16 pm
Rakstā minēts, ka Bitcoin balstīts tikai uz ticību. Tas ir ļoti līdzīgi visām pārējām naudām, kas tiek izmantotas. Es noteikti redzu kā fanātiskā ticība Bitcoin var nekur tā arī nepazust, ja nerodas smags personisks zaudējums.
10/02/2021 @ 4:17 pm
Es ar atsevišķiem komentāriem nestrīdēšos, tādēļ atstāju lasītāju ziņā izvērtēt, kuri argumenti liekas pārliecinošāki.
Kā norādīju rakstā, jebkurā gadījumā neapšaubu, ka bitcoin pielietojums ir, bet apšaubu nebeidzamo cenu kāpumu un “HODL” bez nekāda skaidra price target vai izejas stratēģijas.
Piezīme – uzbraucoši un nepieklājīgi komentāri netiks publicēti. Droši argumentējam, bet nav pamats iekarst 🙂
10/02/2021 @ 5:19 pm
Tom, no Tevis par bitcoin gaidīju ko kvalitatīvāku, ja ne 2017.gadā, tad šoreiz noteikti, citādi izskatās drusku lazy. Varēji vismaz nedaudz apskatīt Michael Saylor (MicroStrategy CEO) un Tesla argumentus, kāpēc viņi daļu savas cash rezerves pārvērš BTC
11/02/2021 @ 8:54 am
Es esmu fiziķis pēc izglītības. Fizikā bieži nākas saskarties ar visādiem prātvēderiem, kas atnāk un apgalvo, ka ir izgudrojuši mūžīgo dzinēju. Viņiem parasti ir ļoti daudz sarežģīti argumenti un pierādījumi, kādēļ viņiem ir mūžīgais dzinējs. Bet nav jāiedziļinās argumentos, lai zinātu, ka izgudrojums ir muļķības.
Attiecībā uz BTC – ja kāds uzskata, ka “HODL mūžīgi” ir laba stratēģija un BTC arī, teiksim, nākamos 10, 20 vai 30 gadus turpinās nodrošināt labu investīciju atdevi – tas ir kārtējais mūžīgais dzinējs, kura argumentos detalizēti iedziļināties nav vērts.
Tas nenozīmē – kā rakstā norādu – ka bitcoin nebūs pielietojuma vai kādas paliekošas vērtības (nezinu, protams, kādā cenu līmenī). Taču gaidīt nebeidzamu cenas pieaugumu, kas nodrošinātu aizvien lielākam investoru skaitam un investīciju apjomam nebeidzamu pievilcīgu atdevi, turklāt bez nekāda ekonomiskā dzinēja, ir tas pats, kas cerēt uz mūžīgo dzinēju.
10/02/2021 @ 4:27 pm
Nedaudz mulsina, ka BTC un kroptovalūtu tirgus tiek apskatīts tikai no ”get rich fast” skatpunkta.
Manā skatījumā kriptovalūtu tirdzniecība un biržas, kurās to var darīt, ir īstie finanšu tirgus ”demokratizācijas” aizsācēji, nevis pēdējo gadu laikā radītie eToro, Robin Hood un tamlīdzīgie rīki/platformas, kā tagad daudzi izsakās pēc GME epopejas. Tieši kriptovalūtu biržās parastais cilvēks, kam radusies interese par treidingu, bet nav milzīgu brīvo līdzekļu (kas vēl salīdzinoši nesen bija priekšnoteikums, lai brokeri tavā virzienā vispār paskatītos), varēja mēģināt apgūt treidinga (un, protams, arī gamblinga) prasmes kaut ar 5$ starta kapitālu.
Jā, protams, ir ļoti daudz cilvēku, kas zaudējuši un zaudēs naudu, bet tas nav nekas neprasts arī parastajos akciju un valūtas tirgos.
Un, jā, profesonālie treideri noteikti vīpsnā par domu, ka cilvēks vulgaris var pašmācības ceļā veiksmīgi apgūt treidinga prasmes un beigu beigās pat veidot pieticīgu karjeru šajā jomā, bet esmu gadu gaitā redzējusi un lasījusi gana daudz stāstu tieši no kripto jomas, kad cilvēkiem tas ir veiksmīgi izdevies.
Tā kā, Tom, es piekrītu Tev, ka lēkt tagad BTC vai citu ”altcoinu’ ‘rallijā tikai tāpēc, ka draugs ieteica, ziņās izlasīji vai kāds onkulis pa telefonu piesolīja labu peļņu, ir vairāk kā dumji. Bet vienlaicīgi savā ziņā noreducēt šo visu kā tikai uz gadiem ievilkušos ”pump & dump” shēmu arī nav īsti korekti.
Jautājums ir pamatā tikai par to, ka: ja gribi investēt brīvos līdzekļus, vai esi gatavs pirms tam pamācīties, kā to pareizi darīt.
11/02/2021 @ 12:20 pm
Mans atpalikuša atpakaļrāpuļa skats uz “treiding” ir kā būtība neproduktīvu darbību, kas nerada nekādu pievienoto vērtību summāri visiem iesaistītajiem. Es runāju par spekulatīvo īstermiņa pirkšanu-pārdošanu. Ilgtermiņa investīcijas ir pavisam, kas cits.
Un cilvēku masu iesaiste šādās parazītiskās darbībās, manuprāt, tikai bojā cilvēku domāšanu, ka tas ir kaut kas produktīvs. Realitātē tā ir tāda kopēja spēļu automāta kloķa raustīšana, kur gudrākie un naudīgākie uzvar. Iemesls kāpēc eToro, Robinhood utml. var piedāvat bezmaksas tirgošanos ir fakts, ka cilvēkus, kas to izmantos uzskata par “dumb money”, ko var apkāst diezgan vienkārši.
Pēc OECD datiem vidējais produktivitātes pieaugums daudzu gadu desmitu griezumā ir 1-2% gadā. Tas , manuprāt, ir fundamentālais parametrs cik visa cilvēce var kļūt bagātāka ilgtermiņā.
11/02/2021 @ 3:21 pm
Ideju saprotu un plašos vilcienos, protams, piekrītu. Bet tā nu ir sanācis, ka es kā egoistiskas dabas cilvēks esmu tomēr vairāk ieninteresēta savas personīgās bagātības esamībā/neesamībā un iespējām, kā pie tādas savas dzīves laikā vispār tikt/nopelnīt. Un diezgan neapstrīdami ir fakts, ka līdz pat nesenam laikam viss šis finanšu tirgus (akcijas, valūtas, futures u.tml.) ir bijis pieejams tikai sabiedrības bagātākajiem slāņiem un ļāvis ļoti lielai daļai no viņiem pelnīt naudu paaudžu paaudzēs, veicot ”gudras investīcijas”, kas, būsim godīgi, – ultimatīvi tāpat ir spekulācijas. Tā ir bijis vienmēr, un nedomāju, ka tas tik drīz mainīsies. Bet fakts arī ir tāds, ka BTC un citu kriptovalūtu parādīšanās radīja ap to saistītās infrastrukūtas, tajā skaitā kripotavalūtu biržu parādīšanos, kas, savukārt, kā jau rakstīju augstāk savā pirmajā komentārā, ir pavēris iespēju jebkuram cilvēkam no malas, kam ir interese par šo, neapšaubāmi, riskanto nodarbošanos, to mēģināt. Mani ieskaitot.
Mani visvairāk laikam visos ”anti-BTC” argumentos trigerē tā skaļā bļaušana, ka tas ir 100% spekulatīvs rīks (un tāpēc kaut kas šausmīgi negatīvs/nepareizs). Jā, neapšaubu, ka 90%+ iesaistīto spēlātāju vienīgais mērķis ir nopelnīt uz spekulāciju (citu ne tik apķērīgu dalībnieku) rēķina, bet ir procents, kas tajā ir iekšā ”in it for the technology”, kā viņi paši saka.
Jo, ja runājam par spekulācijām un to sliktumu, tad manā skatījumā arī FX un akciju tirgus ir tikpat liels ļaunums, jo nu, būsim godīgi, cik procentu akciju tigus dalībnieku kādas akcijas pērk tādēļ, ka viņi ir konkrētā uzņēmuma atbalstītāji (izņemot varbūt Apple un Teslas fanus), vēlas ilgermiņā sasņemt dividendes par savām akcijām u.tml. Lielais vairums darījumu arī šajās biržās ir plikas spekulācijas ar mērķi maksimāli nopelnīt.
Katrā ziņā, kas mani kaitina visā šajā stāstā, ir tas, ka tiklīdz iet runa par spekulācijām ar BTC un citām kriptovalūtām, tā šīs spekulācijas gandrīz 100% gadījumu tiek pozicionētas kā sliktas, nepareizas, ļaunas. Bet spekulācijas parastajos finanšu tirgos – ”oi, nu nē, tass viss ir ļoti labi, re, kā mūsu 3. pensiju līmenis naudiņu pelna”.
Tas tā – gari, bet īsumā.
11/02/2021 @ 3:26 pm
Te ir fundamentāla starpība. Forex ir ne tikai tikpat liels, bet vēl lielāks ļaunums, jo tā ir tīra spekulācija bez nekādas pievienotās vērtības. Gaidāmā atdeve vidējam cilvēkam ir negatīva.
Akciju tirgus pamatā nav spekulatīvs, jo apakšā ir reāls ekonomisks dzinējs – tiek ieguldīts uzņēmumos, kuri strādā un pelna. Tādēļ 3PL kritika šeit ir nevietā. Ilgtermiņā gaidāmā atdeve ir paredzami pozitīva.
Akciju tirgus “day traderi”, protams, arī ir spekulanti – bet šo pieeju es šajā blogā kritizēju tāpat kā citas spekulācijas. Ne jau tāpēc, ka tas būtu grēks. Tāpēc, ka gaidāmā atdeve ir zem tās, ko var saņemt, pacietīgi ilgtermiņā ieguldot indeksu fondos .
11/02/2021 @ 3:51 pm
Tom, saprotu, ka esi ieguldīšanas sava veida ”zelta standarta” piekritējs un es neapšaubu, ka tas vairumam cilvēku ir labākais/drošākais vieds, kā ilgermiņā vairot savus brīvos līdzekļus.
Arī 3PL es nekritizēju kā kaut ko nevajadzīgu. Vairāk ar šo salīdzinājumu gribēju vērst uzmanību uz to, ka man neliekas godīgi, ka ap BTC un kriptovalūtu tirgu saistītās spekulācijas un peļņa gan medijos, gan viedokļu rakstos pamatā apstoguļota kā kaut kas slikts, bet tradicionālos tirgos – dabisks un pieņemams.
Biju arī sagaidījusi, ka otrajā rakstā par šo tēmu (kas, pieņemu, tika radīts, balstoties uz Tava bloga lasītāju pieprasījumu) būsi veicis kādu padziļinātu pētījumu par iespējamajiem iemesliem (izņemot Tavas jau minētās plikās spekulācijas), kas varētu likt cilvēkiem joprojām domāt, ka šis tomēr var būt OK ilgermiņa/īstermiņa brīvo līdzekļu pavairošanas rīks.
11/02/2021 @ 4:04 pm
Katrā ziņā ir zema un augsta riska investīcijas. Un kriptovalūtu tirgus noteikti ir un ilgi būs augsta riska kategorijā. To gan es neapšaubu.
11/02/2021 @ 7:45 pm
Par spekulatīvo treidingu – Personiski nācās piedzīvot kā uzņēmumā (liels, starptautisks un ražošanas), kur strādāju tērauda cenu spekulāciju dēļ mums nācās ciest zaudējumus (samazinātu peļņu), kad 2-3 mēnešu laikā cena uzlēca bez pieprasījuma pieauguma un viens cenu izmaiņu no skaidrojumiem bija spekulācijas. Izejvielu tirgū pēc būtības vajadzētu darboties tikai izejvielu piegādātājiem un patērētājiem.
“Bļaušana” par BTC kā spekulatīvu rīku, no manas puses būtu, jo BTC evanģēlisti sludina to kā nākamo Atnākšanu un, ka tagad visi būs kriptomilijonāri un vispārēja utopija. Piekrītu (arī Tomam), ka Forex ir tāds pats ļaunums. Par morālo un egoistisko pusi – nav viegla tēma.
Lasīju IR rakstu par Aigaru Kesenfeldu jauno Latvijas zeltu, kas ar ātrajiem kredītiem ir nopelnījis ļooti daudz. Bizness amorāls un sabiedrībai atklāti kaitīgs, bet Aigars saka, ka vainīgs nejūtas un tikai godīgi izmanto biznesa iespēju. Mana sākotnējā doma bija, ka Aigars=ļauns. Bet, ja Aigars būtu izvēlējies “pareizo” izvēli un nesākt ātros kredītu biznesu, tad noteiki būtu kāds cits pacēlis šo neizmantoto iespēju un beigās rezultāts būtu tāds pats. Un pēdējais jautājums, ja es būtu viņa vietā un redzētu šo iespēju uz citu nelaimi (sagraut dzīves) kļūt pasakaini bagātam – vai es to izmantotu?
10/02/2021 @ 9:35 pm
BTC ir vēl tikai bērns: knapi 12 gadi. Vēl jāiziet cauri pusaudža gadiem, un, tikai tad būs briedums. Kam būs jāiet cauri, lai nonāktu līdz briedumam, neviens nevar pateikt: varbūt pilnībā izgāzīsies, varbūt tieši otrādi – sāks uzvaras gājienu. Tieši tāpat kā 2000. gadā dot com burbuļa plīšanā: e-komercija sabruka, daudzi uzņēmumi pazuda, bet tagad tas ir viens no lielākajiem tirgiem pēc kapitalizācijas. Taču, diez vai kriptovalūtas varēs kļūt 100% par maksāšanas līdzekli, jo enerģijas daudzums, ko patērē ražojot kripto, ir ļoti apjomīgs. Ja nu vienīgi, cilvēce atrod kādu lētu enerģijas ražošanas avotu.
11/02/2021 @ 10:50 am
Paldies Tomam par kārtējo lielisko rakstu, beidzot būs jāsaņemas izlasît Lopu ekspresis.
BTC mērķis bija cits un tad nu galīgi nav pielietojams, ja spēj apstrādāt vien 10 transakcijas sekundē.
Taču kā digitālais zelts ilgtermiņā? Why not!?
Galu galā, ja nopērk BTC bez maržas par naudu ko var atļauties pazaudēt, var hodlot gadiem!
Kaut vai tie, kuri pirms divi gadi nopirka 1btc par 20k un turēja līdz šodienai un tagad pārdeva anyway ir +100% pat ņemot vērā inflāciju.
Bet nu visu ar prātu, draugi!
11/02/2021 @ 11:40 am
Fundamentāli BTC pastāvēšanai un vērtības pieaugumam ir daudz plusu.
Lielākais risks BTC sabrukumam: kāda izmanīga hakera blokļēdes uzlaušana (varbūt kvantu datori vai kas cits). Tas sagrautu uzticību.
11/02/2021 @ 12:45 pm
Reti kurš bitcoin hodleris strīdās par to, ka pēc kārtējā cikla high ir gaidāms ap 80% kritums. Tātad raksta galvenajai domai, ka bitcoin cenai kādā brīdī gaidāms būtisks kritums īsti nav pretinieku tāpēc par to nav pat daudz ko diskutēt (un rakstīt rakstu).
Bitcoin cena aug uz hype viļņiem un tā vienmēr ir bijis. Bet tas, kas arī ir bijis vienmēr, ka katrs cenas krituma zemākais punkts ir augstāks par iepriekšējo. Kāpēc? Tas daļēji atbildēts arī šajā rakstā: “Otrkārt, paiet laiks, kamēr jauna tehnoloģija sasniedz un “penetrē” pasaules spekulantu masas.” t.i. notiek jaunas tehnoloģijas ieviešanas process. Jo ilgāk pastāv Bitcoin, jo mazāka iespēja tam pazust. Jo vairāk cilvēku tajā iegulda, jo lielāka tā cena.
Tagad par spekulantiem – lai gan šim vārdam ir negatīva noskaņa (un šķiet tieši tāpēc autors to ir lietojis), jēga jau ir pareiza – cilvēks nopērk bitcoin, ar cerību, ka tā cena pret fiat valūtām augs. Tieši tāpat, kā cilvēkas, kas cilvēks nopērk akcijas vai zeltu.
Un par to bezgalīgo cenas augšanu un ekonomiskās vērtības rašanos no tīra gaisa – kāpēc no tīra gaisa? Bitcoin var atņemt daļu tirgus kapitāla zeltam, indeksfondiem un citiem investīciju objektiem.
11/02/2021 @ 5:29 pm
Paldies par diskusijām te komentāros. Ļoti vērtīgi un interesanti palasīt. Prieks, ka ir tik sakarīgas komentāru sadaļas 🙂
11/02/2021 @ 11:37 pm
“Teorētiski – tiek pārdalīta pasaules esošā bagātība bitcoin turētāju labā.”
Praktiski cilvēk mīļais, praktiski…
He he. Es sev datorā excelī ierakstīju 10triljoni. Tagad esmu pārdalījis pasaules bagātību sev par labu.
Ko tieši tie kriptovalūtu turētāji ir atņēmuši reālajiem bagātniekiem, kuriem pieder reālas rūpnīcas, noliktavas ar precēm, īpašumi???
Uzģenerējuši sev paralēlu virtuālu bagātību? Kā viņi to domā tērēt? Uz kā rēķina? Uz to kripto īpašnieku kuri būs zaudētāji.
16/02/2021 @ 12:56 pm
Sveiki…
Kad Mārtiņa beķerejā tantuks ieslēdz elektrisko cepeškrāsni un no mīklas rada garšīgus pīrādziņus…
KRIPTO MURGS paterē tik daudz elektrības cik Argentīna.
Pīrādziņš ir pievienotā vērtība..
Kripto šādu vērtību nav un nebūs..
Grēta Tūnberja noteikti raud….
23/03/2021 @ 4:41 pm
“Tirgus spēj būt neracionāls daudz ilgāk nekā tu spēj palikt maksātspējīgs.” – man ļoti patika šis teikums.
Prieks lasīt Tavus darbus!
24/03/2021 @ 7:35 am
Paldies! Tas ir slavens teiciens par finanšu tirgiem, es neesmu autors 🙂 man arī patīk.
16/04/2021 @ 11:59 pm
Kopumā man šis raksts atgādināja finansista Ģirta Rungaiņa viedokli un viņa teikto Latvijas Radio diskusijā par Bitcoin: “Šie ir tādi nišas, margināli pasākumi. Un es saku – krāpniecība, zādzība, noziedzība, naudas atmazgāšana – tas ir tas ar ko jums jāasociējas šai lietai”.
T.i. it kā gudri cilvēki, bet paši neredz savus aizspriedumus (bias) un šo aizspriedumu dēļ nav gatavi pa īstam izpētīt, paskatīties no perspektīvas – “OK, bet ja nu Bitcoin VAR aizstāt zeltu un vēl vairāk?”
Tā vietā ir jau gatavs viedoklis: “Bet nav jāiedziļinās argumentos, lai zinātu, ka izgudrojums ir muļķības.”.
Dan Morehead, John Burbank, Mark Yusko, Dan Tapiero, Mike Novogratz, Stan Druckenmiller, Paul Tudor Jones, Alan Howard, Raoul Pal – kas Tom ir tas, ko tu zini, bet šie makro ekonomisti nezin?
P.S. neaicinu nevienu šobrīd pirkt. Manuprāt, Bitcoin cenā drīzumā varētu būt gaidāma īslaicīga turbulence.
17/04/2021 @ 9:19 pm
Tas ir straw man arguments. Es neapgalvoju, ka bitcoin ir muļķības (zināms pielietojums neapšaubāmi ir, lai gan, manuprāt, daudz ierobežotāks, nekā tiek piesolīts). Es norādu, ka tas ir spekulatīvs aktīvs, nevis saprātīgs ilgtermiņa ieguldījums. Saprātīgi ilgtermiņa ieguldījumi ir tādi, kuriem ir apakšā kārtīgs ekonomisks dzinējs un kuru gadījumā ir pamats uzskatīt, ka tas turpinās pelnīt un pelnīt kaut gadu desmitus vai gadsimtus (kā, piemēram, ir pamats uzskatīt akciju tirgus gadījumā – jo ir runa par ieguldījumi biznesā, kas balstīts cilvēku darbā).
Pat, ja bitcoin aizstātu zeltu, tas nebūtu saprātīgs ilgtermiņa ieguldījums (zelts arī nav saprātīgs ilgtermiņa ieguldījums, bet spekulatīvs aktīvs. Tā cena gadsimta laikā vien tur līdzi inflācijai, bet svārstības šajā periodā bijušas milzīgas, ar ilgiem krituma un ilgiem kāpuma periodiem. Zeltam arī nav apakšā reāla ekonomiska dzinēja – cilvēka darba vai izdomas – bet viss balstīts cerībā, ka pieprasījums kāps, bet piedāvājums būs ierobežots).
18/04/2021 @ 3:45 pm
> Tas ir straw man arguments.
Es tikai norādu, ka raksts ir paviršs izpētes ziņā. Es nestrīdos par to, ka ieguldījums Bitcoin atšķiras no ieguldījuma akcijās.
> Saprātīgi ilgtermiņa ieguldījumi ir tādi, kuriem ir apakšā kārtīgs ekonomisks dzinējs
Man šķiet tu pielieto pārāk šauru definīciju terminam “saprātīgs ilgtermiņa ieguldījums”.
> Pat, ja bitcoin aizstātu zeltu, tas nebūtu saprātīgs ilgtermiņa ieguldījums
Vai ieguldīt aktīvā, kura cena ar lielu varbūtību nākamos desmit gadus būtiski pieaugs (jo tas atņems tirgus kapitalizāciju zeltam un citiem ieguldījumiem) ir nesaprātīgi?
Jā, tas ir savādāk, kā ieguldīt akcijās, bet ņem vērā to, ka akciju cenu kāpumam pamatā liela daļa ir spekulācija par to nākotnes cenu, nevis uzņēmumu peļņa. Tas, protams, nav nekas jauns, bet to it sevišķi labi ir ilustrējis COVID-19 laika akciju tirgus. Līdz ar to arī šeit arī ir iespējami lieli vērtības zudumi.
20/04/2021 @ 11:29 am
Manā skatījumā nav saprātīgi nodarboties ar spekulāciju, un arī šis ir spekulācijas gadījums – mēģināt uzminēt, vai bitcoin atņems tirgus kapitalizāciju zeltam. Varbūt atņems, varbūt neatņems. Tā ir nākotnes pareģošana; šībrīža cenas jau atspoguļo pašreizējo tirgus minējumu par nākotni, tādēļ nav pamata uzskatīt, ka vidēji to izdosies darīt veiksmīgi. Vienreiz vari uzminēt pareizi, bet cilvēks, kurš kārto savu finanšu saimniecību uz spekulācijas bāzes, ilgtermiņā vilsies, turklāt daudz nelietderīgi stresos.
Mana ieguldīšanas filosofija ir nespekulēt par nākotni, bet ieguldīt plaši un ar zemām izmaksām aktīvu kategorijās, kur ilgtermiņā peļņa veidojas uz pierādīta ekonomiskā dzinēja pamata (ja arī īstermiņā ir daudz spekulācijas – kā, piemēram, akciju gadījumā). Tad tev nav jāvelta dzīve stresam par to, vai spekulācija izdosies, bet vari pelnīt kopā ar pasaules ekonomiku un veltīt savu laiku un enerģiju lietderīgākām nodarbēm nekā tirgus kustību zīlēšana.
Tā ir pieeja, ko pats piekopju un kurai līdz dziļumiem ticu, tādēļ nekā cita manā blogā neparādīsies. Tie, kuri spekulē, mēģina prognozēt dažādu aktīvu cenas kustības un uz to nopelnīt, visticamāk ilgi nebūs mana bloga lasītāji, jo mums ir pilnīgi atšķirīgs skats uz dzīvi un finansēm.
23/04/2021 @ 11:05 am
Izklausās prātīgi. Es gan uzskatu, ka ieguldīt Bitcoin ir “asymetric bet”, ko vislabāk darīt ar ieguldījumiem, kuru zaudēšana neietekmēs tavu nākotni. Kas zin – pēc 4 gadiem tie iespējams jau būs ieguldījumi, kas kaut ko var ietekmēt un vēl pēc 4 gadiem… Paņemt, kā apdrošināšanu tā teikt.
> Manā skatījumā nav saprātīgi nodarboties ar spekulāciju, un arī šis ir spekulācijas gadījums – mēģināt uzminēt, vai bitcoin atņems tirgus kapitalizāciju zeltam.
Ieguldīt Bitcoin ir savā ziņā līdzīgi, kā ieguldīt daudzsološā startupā. Cenas izaugsme arī ir līdzīga šāda uzņēmuma vērtības pieaugumam, bet riski pastāv.