Bailes no nodokļiem patur tevi nabadzībā
Daudzi Latvijā raujas darbā vai biznesā, krāj naudu, bet neiegulda to.
Kāpēc ambiciozi cilvēki ļauj inflācijai sagrauzt savus uzkrājumus?
Viens no populārākajiem iemesliem ir bailes no nodokļiem.
“Nezināju, kas man būs jārēķina un jādeklarē.”
“Nesapratu, ko ziņot VID un vai nebūs kaut kādas problēmas.”
“Negribējās čakarēties ar nodokļu aprēķiniem.”
Tas ir graujoši.
Ieguldīšanā nodokļi parasti ir jāmaksā tad, kad ir peļņa. Baidīties no nodokļiem ir baidīties pelnīt.
Citiem vārdiem sakot, bailes no nodokļiem patur tevi nabadzībā.
Angliski ir teiciens – embrace the suck.
Tas nozīmē pieņemt neizbēgamu čakaru un mesties iekšā.
Ja gribi šajā dzīvē pelnīt, jāpieņem nodokļu sistēma kā neizbēgama un jāiemācās ar to sadzīvot.
Latvijā ieguldīšanas nodokļi nemaz nav tik sarežģīti.
Ja labi izproti sistēmas uzbūvi, ir iespējams sakārtot savu saimniecību tā, lai nodokļu aprēķini būtu vienkārši un finansiālais slogs mērens, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm. Turklāt to var izdarīt pilnīgi legāli un ētiski.
Piemēram, ir iespējams izmantot tā saucamo ieguldījumu konta režīmu. Šis ir samērā nesens jaunievedums, kas atļauj pie ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja atvērt kontu, kuram būs īpašs nodokļu statuss.
Pamata doma – ienākums no šāda ieguldījumu konta jādeklarē un nodokļi par kontu jāmaksā tikai tad, kad no konta ņem ārā vairāk nekā esi tajā iemaksājis.
Ir savas nianses, bet kopumā gana vienkārši.
Izmantojot ieguldījumu kontu ilgtermiņa ieguldījumiem, var paiet daudzi gadi starp reizēm, kad nepieciešams deklarēt nodokļus.
Ja neizmanto ieguldījumu kontu, ir sarežģītāk – bet arī izdarāmi.
Ir rūpīgi jāseko ienākumam no kapitāla pieauguma (katru reizi, kad pārdod ieguldījumu) un ienākumam no kapitāla (piemēram, dividendēm un procentu ienākumiem).
Šeit aprēķini var būt jāveic – un nodoklis jāmaksā – biežāk, pat reizi ceturksnī.
Taču arī šajā t.s. “parastajā režīmā” loģika ir gana vienkārša.
Arī šeit bailēm no nodokļiem nevienu nevajadzētu atturēt no ieguldīšanas.
Grāmatvedis – ieguldītāja draugs.
Bieži saskaros ar viedokli, ka visus nodokļus labāk rēķināt pašam. Ja tas patīk, tad OK – bet šāds viedoklis kļūst kaitīgs, ja tas attur no rīcības.
Ieguldījumu nodokļi lielos vilcienos ir vienkārši, bet faktiskie aprēķini var kļūt komplicēti.
Valūtu konversijas, vērtspapīru iegādes cenas aprēķini, vajadzīgo deklarāciju izvēle un pareiza aizpildīšana – ir gana daudz nianses, kuras jāpārzina.
Tādēļ ambicioziem ieguldītājiem, kuri labi pelna darbā vai biznesā un vēlas uzkrāto ieguldīt, bieži var būt gudrāk atrast uzticamu grāmatvedi, kurš šos aprēķinus veiks ātri un bez grūtībām.
Samaksāt profesionālim bieži sanāk daudz lētāk un drošāk nekā pašam stundām vai dienām ilgi rakties likuma pantos.
Taču vispirms ir jāsaprot “lielā bilde”.
Kompetents grāmatvedis ātri sarēķinās vajadzīgos ciparus, taču tikai retais spēs paskaidrot, kā optimāli ieguldīt, turot līdzsvarā gan ienesīguma, gan nodokļu apsvērumus. Par to jādomā pašam.
Turklāt, ja neizproti lielo bildi, nemaz nevarēsi novērtēt, kurā brīdī grāmatvedis nepieciešams un ko tam jautāt.
Visbeidzot, tev ir nepieciešama zināma izpratne, lai pareizi piefiksētu visu nepieciešamo informāciju par taviem darījumiem – lai grāmatvedis visu varētu ērti un vienkārši sarēķināt.
Ja vēlies pats pētīt ieguldīšanas nodokļu lielo bildi, šeit ir dažas tēmas, ar kurām var sākt meklēt:
- ieguldījumu konts
- ienākums no kapitāla pieauguma un saistītie nodokļi
- ienākums no kapitāla (dividendēm, procentiem) un saistītie nodokļi
- accumulating un distributing fondi (ieguldot indeksu fondos) un ietekme uz nodokļiem
- fonda mītnes zemes (fund domicile – ieguldot ārzemju fondos) un ietekme uz nodokļu ieturēšanu (tax withholding)
- nodokļu konvencijas (ieguldot ārzemju instrumentos) un ietekme uz nodokļu ieturēšanu
Kā arī neaizmirsti iepazīties ar Likumu par iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Ja vēlies atrast “lielo bildi” vienuviet – apsver programmu “Neatkarīgais investors”.
Kopš jūnijā palaidu investīciju treniņu programmu “Neatkarīgais investors”, nodokļu sadaļa ir viena no visvairāk skatītajām. Tajā soli pa solim apskatām svarīgāko, kas jāzina par Latvijas ieguldīšanas nodokļiem (primārais fokuss – ieguldījums indeksu fondos).
Sadaļā iekļāvu gan lielo bildi, gan detalizētu treniņu tiem, kuri grib savus ieguldīšanas nodokļus rēķināt paši (vismaz standarta situācijās). Neesmu grāmatvedis vai nodokļu eksperts, tādēļ visus materiālus pārbaudīja ZAB Sorainen nodokļu komanda.
Spriežot no atsauksmēm, sanāca viegli uztverami un lietojami.
Vairāk par programmu vari uzzināt vebinārā.
Ja vēlies uzzināt vairāk par programmu “Neatkarīgais investors”, spied šeit, lai reģistrētos bezmaksas ievadvebināram.
Vebinārā apskatīsim:
- Kā starp tūkstošiem riskantu ieguldījumu atrast tos, kas uzticami vairos Tavu kapitālu?
- Kā ieguldīt bez finanšu izglītības vai dārgu baņķieru palīdzības?
- Kā efektīvi ieguldīt no Latvijas?
Vebināra noslēgumā iepazīstināšu ar pilno programmu “Neatkarīgais investors”, tai skaitā pastāstīšu vairāk par nodokļu sadaļu.
Ja tas tevi interesē, spied šeit, lai reģistrētos!
Savādāk – novēlu izbaudīt nodokļu čakaru!
Nebaidies no nodokļiem un neļauj tiem atturēt sevi no rīcības.
Atceries – bailes no nodokļiem patur nabadzībā.
Lai kļūtu turīgs, izproti nodokļus un iemācies sadzīvot ar tiem!
Atruna: Es neesmu grāmatvedis vai nodokļu konsultants. Nekas šajā rakstā nebūtu uztverams kā nodokļu konsultācija, finanšu konsultācija, vai personīga rekomendācija. Šeit iekļautā informācija var būt nepilnīga vai kļūdaina. Es nesniedzu individuālas finanšu konsultācijas. Ja tev ir jautājumi par savu personīgo nodokļu situāciju, konsultējies ar grāmatvedi, nodokļu konsultantu vai VID.
26/10/2021 @ 12:01 pm
Problēmas ar VID un nodokļiem pastāv, piemēram: esmu dividenžu investors, būtisku ienākumu sastāda tieši dividendes. Saskaņā ar starpvalstu nolīgumiem par dubulto nodokļu neaplikšanu, ja nodoklis no dividendēm ir ieturēts, tad LV tas nav jāmaksā (ASV, Kanāda – atrodas manas pamatinvestīciju kompānijas), tajā pašā laikā LV VID var laipni palūgt, lai nodokļu nomaksas apliecinājumu izsniedz tās valsts nodokļu administrācija, kurai par labu ir ieturēti nodokļi, jo kā zināms ar atsevišķiem izņēmumiem nodokļus no dividendēm ietur izmaksas brīdī. Šeit tad iestājas tāds pārsteiguma moments, jo nedz ASV nedz arī Kanādai nekādas izziņas priekš manis nav jāgatavo un jāizsniedz. Nepatīkami? Ļoti. Aizvainojoši? Negodīgi. Utt. Vai esmu gatavs pieņemt šādus spēles noteikumus, kad valsts ar vienu roku tā kā dod, bet ar otru to ignorē? Es turpinu šo ceļu, vienlaicīgi apzinoties, ka vienā mirklī šī valsts var iznīcināt manu kapitālu, atliek vien vienam ierēdnim to sagribēt. Nezinu, kā tas sasaucas ar ieguldījumu kontu, bet vienkārši tas nestrādā, jo atduros pie tām pašām dividendēm un jau nomaksātā nodokļa. Nekāda velme maksāt lielāku nodokli par labu LV man nav.
26/10/2021 @ 12:09 pm
Jā, problēmas patiešām pastāv – nodokļi diemžēl tiešām ir bišķi “čakars” pat labākajā scenārijā.
Jūsu minētā problēma ir reāls stulbums, par kuru esmu daudz cepies – patiešām pastāv šāda prasība pamatot nodokļu ieturēšanu ar ārzemju nodokļu iestādes apliecinājumiem, kurus bieži ir neiespējami saņemt. Vajadzētu grozīt, lai pietiek ar izrakstu no licencēta brokera konta pārskata. Cerams, laika gaitā šo varēs uzlabot likumdošanas līmenī. Diemžēl ieguldījumu konts šo problēmu nekādi neatrisina.
Jā, ieguldot no Latvijas, ir gana daudz nodokļu lietas, kas nav pavisam optimālas un kur sanāk samaksāt vairāk, nekā liktos godīgi vai pareizi. Taču tas nemaina manu pamata pārliecību – es taču nepārtraukšu ieguldīt tikai tāpēc, ka nav perfekti. Man ir maksimāli jāsaprot esošā sistēma un tās ietvaros jāoptimizē sava pieeja (pat, ja tā nebūs perfekta). Savādāk es ļauju bailēm no (vai dusmām par) nodokļiem vispār atturēt mani no pelnīšanas.
Piemēram, ilgtermiņā ieguldot indeksu fondos caur ieguldījumu kontu, var panākt ļoti ērtu nodokļu saimniecību, kura ir arī samērā efektīva. Tāpat ir zināma neefektivitāte, jo ārzemju uzņēmumu dividendes, kas iet caur fondu, faktiski bieži sanāk dubultā apliktas ar nodokli (gan fonda līmenī, gan LV līmenī pie izņemšanas no konta) – taču saimniecība ir maksimāli vienkārša un prasa minimālu darbu no ieguldītāja + ieguldījumu konts ļauj maksimāli atlikt nodokļa maksāšanu uz nākotni, kas samazina nodokļu finansiālo ieteikmi.
27/10/2021 @ 8:45 am
No sirds ceru, ka Jums un Indexo komandai patiešām izdosies šo jautājumu risināt piespiežot (ierunājot) to likumdošanas izmaiņās.
Kad sākotnēji saskāros ar šo problēmu apsvēru iespēju (un joprojām apsveru) mainīt mītnes zemi uz kādu ar mazāku čakaru ar šiem jautājumiem. Jo skaidrs jau tāpat ir viens – nodokļi ir, būs un ir nepieciešamais ļaunums, tomēr tas neliedz meklēt nodokļu valstis ar vieglākiem/saprātīgiem risinājumiem. Diemžēl pie šāda scenārija vienmēr jāskatas, lai no vilka bēgot uz lāča neuzskrietu, piemēram Gruzijai nav nolīguma par dubulto nodokļu neaplikšanu (vismaz ar ASV). Bulgārijai ir, bet valsts mani ne pārāk apmierina.
Nodokļu dēļ (protams, protams) nav jāpārtrauc investēšana. Man to būtu grūti iedomāties, jo bez šiem ikdienas cipariņiem, kas griežas ekrānā, savu dzīvi vairs nespēju iedomāties.Tieši tāpat kā veltītās stundas kompāniju biznesa izpratnei, lai saprastu, mēģinātu saprast biznesu, to dzīvotspēju, naudas ģenerēšanas spēju utt. Tieši tāpat kā prieku par portfeļa dividenžu ienesīgumu, ikgadēju pieaugumu, kas iespējams pārsit inflāciju un iespēju savu laiku veltīt sev
26/10/2021 @ 12:36 pm
Vai ieguldījumu konta nodokļu maksāšanas režīmu var piemērot arī ieguldījumiem ārvalstu investīciju platformās? Piem. eToro.
26/10/2021 @ 12:47 pm
Principā izmantot ieguldījumu kontu ārzemju platformā ir iespējams, ja pakalpojumu sniedzējs atbilst likuma prasībām (likums par iedzīvotāju ienākuma nodokli, 11.13 pants) un ieguldītājs pareizi par to paziņo VID. Programmā apskatu sīkāk. Par konkrētiem pakalpojumu sniedzējiem gan blogā nekomentēju.
26/10/2021 @ 12:49 pm
Draudzīga piezīme – nesniedzu individuālas nodokļu konsultācijas, tādēļ komentārus ar detalizētiem jautājumiem no sērijas – “kā man šo jādeklarē?” vai “kas man par šo jāziņo VID” u.tml. – nepublicēšu. Labāk jautājiet VID vai grāmatvedim / nodokļu konsultantam.
21/02/2022 @ 5:01 pm
Labdien!. Pirms pāris dienām noskatījos jūsu video par ieguldījumiem. Mani ieinteresēja šie Indeksu fondi. Diemžēl skatot savā SEB un Swedbank mājas lapā piedāvātos fondus, tad nosaukumu Indeksu fondi neatradu. Bija tikai Exchange Traded Funds (ETF). Vai šie ETF tad būtu tie paši jūsu minētie Indeksu fondi.
21/02/2022 @ 10:01 pm
Ir tā, ka bankām parasti nav pārāk motivējoši izplatīt tradicionālos indeksu fondus, jo no tiem nevar tik daudz nopelnīt. Biržā tirgotie fondi (ETF) ir indeksu fondu paveidi, kuri ir daudz plašāk pieejami. Taču ETF iegādei ir diezgan daudz nianses (tas jādara caur brokeri, biržā, un ir dažādi nodokļu apsvērumi) – to visu soli pa solim apskatām programmā Neatkarīgais investors.
22/02/2022 @ 1:45 am
Paldies juma. Un paldies par 2.pensiju līmeni INDEXO.