Let’s discuss your next big idea.

Complete the form and we will get back to you as soon as possible.

Looking for a new job opportunities?

[contact-form-7 id="367" title="Contact Us Popup"]

Amatieris akciju tirgū – kā nepazaudēt bikses?

Vidējais ieguldītājs akciju tirgū ilgtermiņā labi pelna. Kamēr cilvēki visā pasaulē strādā un attīsta savus biznesus, akciju tirgus ilgtermiņā būs ienesīgs.

Tajā pašā laikā amateris, kurš aktīvi tirgojas akciju tirgū, tipiski zaudē naudu vai gūst ievērojami mazāku atdevi nekā tirgus kopumā.

Kādēļ?

Pirmos divus iemeslus jau apskatījām:

1) Nepietiekama diversifikācija

Ja tu ieguldi tikai dažos uzņēmumos – neesi diversificējis ieguldījumus pa dažādām nozarēm un reģioniem – vari zaudēt daudz un ātri.

2) Svārstīgums

Akciju tirgus ilgtermiņā vēsturiski vienmēr ir audzis, bet īstermiņā – pat vairāku gadu garumā – mēdz piedzīvot krīzes un/vai stagnāciju. Ja neīstajā brīdī sabīsties un pārdod akcijas, vari neatgriezeniski zaudēt ieguldīto.

Tomēr amatieri mēdz būt samērā neveiksmīgi pat augoša tirgus apstākļos. To izskaidro 3. un 4. iemesls.

3) Tava konkurence ir Volstrītas vilki

Pieņemsim, tev 2020. gada sākumā bija 10’000 eiro, ko investēt. Tu gribi apspēlēt akciju tirgu – iegūt labāku ienesīgumu par tirgus vidējo.

2020. gadā MSCI World indekss pieauga par 6.3 %. Ja tu būtu ieguldījis pasaules akciju tirgū kopumā, tavi 10’000 eiro gada beigās būtu 10’630 eiro vērti (pirms komisijām).

Lai panāktu labāku rezultātu, tev gudrāk par citiem jāizvēlas īstās akcijas un īstos brīžus, kad tās pirkt un pārdot. Lai tu nopelnītu vairāk , kādam citam jānopelna mazāk.

Tikai nelielu daļu no akciju tirgus darījumiem veic individuālie investori – tādi amatieri, kā tu. Pārējos darījumus veic institūcijas.

Lai pelnītu vairāk par vidējo, nepietieks apspēlēt citus amatierus.

Tev ir jāapspēlē vēl puse tirgus, kuri ir profesionāļi.

Beat the Stock Market? I've Got This

Profesionāļiem ir:

·      Apmācība, izglītība un pieredze

·      Informācijas apjoms, kādu tu nevari iedomāties (turklāt agrāka pieeja informācijai nekā tev)

·      Tehnoloģijas, kas pieņem lēmumu par pirkšanu/pārdošanu sekundes n-tajā daļā

·      Pilna laika tirgotāji, aiz kuriem sēž analītiķu jūra

·      Utt. utml.

Ieskatam, šādi izskatījās zāle, kurā es pirms 13 gadiem iesāku savu Volstrītas karjeru:

Trading floor

Šajā zālē sēdošie 1’400 cilvēki ir1 labāko pasaules universitāšu beidzēji, haizivis ar daudzu gadu pieredzi – un viņi ir vien daļa no profesionāļu armijas, kas finanšu tirgos cīnās par katru dolāru.

Labu veiksmi.

4) Tirgoties maksā naudu

Patiesībā pat vidējais Volstrītas vilks, kurš cenšas apsteigt tirgu, cieš neveiksmi. Un iemesls ir izmaksas.

Jo aktīvāk tu tirgosies, jo laimīgāks būs tavs brokeris – un jo mazāks būs tava konta ienesīgums.

Ieguldītājam ļoti uzmanīgi jāizvēlās vērtspapīru brokeris, lai nodrošinātu pēc iespējas zemākas darījumu izmaksas. Bet vēl svarīgāk ir ierobežot darījumu biežumu. Tieši uz to visbiežāk iekrīt kā profesionāļi, tā amatieri – entuziasti.

Kā nepazaudēt bikses?

Pirmkārt, aizmirsti par īstermiņa peļņu. Cerēt uz īstermiņa peļņu finanšu tirgos – tas ir spēlēt kazino. Tev jābūt gatavam ieguldīt ilgtermiņā (ideāli 10+ gadi) un jārēķinās, ka ieguldījumu vērtība var svārstīties, ne tikai augt.

Otrkārt, necenties pats izvēlēties atsevišķas akcijas vai obligācijas, kurās ieguldīt, lai apspēlētu tirgu. Visticamāk, to darīsi neveiksmīgi.

Treškārt, ierobežo darījumu daudzumu. Aizmirsti par day trading – darījumu veikšanu katru dienu. Tā ir naudas dedzināšana.

Akciju tirgus ir ilgtermiņa spēle.

Jābūt reālistam. Akciju tirgus nesola ātras bagātības. Tas piedāvā iespēju ilgtermiņā audzēt kapitālu pa kādiem 5-10 % gadā, ar saviem riskiem, bez garantijām.

Bet tas patiesībā ir fantastiski. 5-10 % gadā var dot pārsteidzošus rezultātus, kas dramatiski palielina katra tava nopelnītā eiro pirkspēju. Šādi 20 gadu laikā pieaug 10’000 EUR ar ienesīgumu 5 %, 7.5 % vai 10 % gadā:

Pat pie atdeves 5 % gadā 20 gadu laikā iespējams teju trīškāršot ieguldījumu. Veiksmīgākam investoram ieguvums vēl daudz lielāks. Tas nav ceļš uz ātrām bagātībām, bet uz nodrošinātu nākotni gan. (Protams, izaugsme nebūs tik gluda, kā grafikā).

Kā ieguldīt ilgtermiņā?

Divas populārākās iespējas:

  1. uzticēt savu naudu aktīvi pārvaldītiem ieguldījumu fondiem, kuru pārvaldnieki – profesionāļi – to iegulda tavā vietā
  2. ieguldīt pasīvos, indeksiem piesaistītos finanšu instrumentos, kas piedāvā tirgus vidējo atdevi (mīnus komisijas)

Arī šeit amatieris viegli paliks bez biksēm.


Par to, kam tad uzticēt naudu, nākamajā rakstā. Nākamreiz uzzināsim arī vissvarīgāko faktoru, kas nosaka ieguldījumu fonda veiksmi.


Atruna: Šis ir izglītojošs materiāls. Nekas šajā rakstā nav domāts kā ieteikums veikt konkrētus ieguldījumus vai darījumus. Finanšu tirgos pastāv risks zaudēt naudu. Lēmumi par ieguldījumiem katram jāpieņem pašam.

1Patiesībā šajā zālē vairs neviens netirgojas. Arī Volstrītas vilki dažreiz izrādas ne gana asi – šī investīciju banka daudz cieta finanšu krīzē un konkrēto ofisu aizvēra.

Share

Pieraksties un pacel savas finanses citā līmenī!

Pievienojies vairāk nekā 27 tūkstošiem lasītāju, kas bauda jaunākās atziņas par ieguldīšanu, personīgajām finansēm un citām lietderīgām tēmām!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *