Let’s discuss your next big idea.

Complete the form and we will get back to you as soon as possible.

Looking for a new job opportunities?

[contact-form-7 id="367" title="Contact Us Popup"]

Neprasiet man par akcijām!

Pēdējās nedēļās esmu saņēmis daudz e-pastu un komentāru no sērijas — ko Tu domā par [X] akcijām? Pirkt? Pārdot? Kas ar viņām notiks?

Es nezinu. Neprasiet.

Es neesmu Vorens Bafets vai hedžfonda menedžeris — miljonārs. Volstrītā strādāju ar portfeli simtiem miljonu apmērā, bet nenodarbojos ar aktīvo tirgošanos. Pats stock picking jeb atsevišķu akciju pirkšanu nepiekopju. Ja gribat akciju guru, meklējiet citur.

Tas, ko es zinu, ir — kā finanšu institūcijas slauc amatieri. Esmu redzējis no iekšienas, kā strādā milzīgā sistēma, kuras mērķis ir uzbaroties uz nezinošo rēķina. Esmu sēdējis ofisos, kuros tiek funktierēta kārtējā pavisam likumīgā komisiju shēma, ar kuru skaistāk iebāzt pirkstus klienta kabatā.

Esmu kādreiz palīdzējis tādas shēmas izdomāt.

Man tā slaukšana noriebās. Uz pieciem gadiem no tās pasaules vispār biju prom — vadīju seminārus un rakstīju grāmatas (tai skaitā latviski un angliski pieejamo “Lopu ekspresi”, kurā parādīju, kā izskatās Volstrītas slaucēju ikdiena).

Tagad esmu saņēmies finanšu jomā atgriezties, bet šoreiz esmu apņēmies atrast pozitīvāku ceļu. Tādu, lai cilvēkiem būtu labums no mana darba.

Šis blogs ir daļa no apņemšanās. Gribu parādīt lasītājiem, kā neļaut sevi slaukt.

Nē, es nevaru uzminēt, kuras akcijas vai obligācijas būs ienesīgākās. Bet es zinu, kā pusi savas naudas neatdot finansistiem par neko.

Padomus par nākamo “karsto” ieguldījumu iespēju būs jāmeklē citur.

Lai gan. . . pačukstēšu.

Neviens tev nepateiks, kas ir nākamā “karstā” ieguldījumu iespēja

Akciju tirgus ir milzīgs, sarežģīts organisms ar miljardiem mijiedarbību. Kā parādīju iepriekšējos rakstos, lielākā daļa profesionāļu nav pat spējīga apspēlēt tirgus vidējos rādītājus, kur nu vēl atrast “karsto” iespēju, kas tevi padarīs bagātu.

Neliela patiesa anekdote no Volstrītas laikiem:

Tikko biju iestājies darbā, kad priekšnieks man lika rakstīt ikvakara vēstuli klientiem par tās dienas notikumiem naftas tirgū.

Es protestēju, ka par naftas tirgu vēl neko nezinu. Priekšnieks teica, “Neuztraucies. Viss ļoti vienkārši. Naftas cena cēlās? Paskaties uz valūtas kursiem. Ja dolārs krities, tad raksti — naftas cena cēlās, dolāra vājuma dēļ.”

“Un ja dolārs nekritās?”

“Nu tad raksti, ka naftas cena cēlās dēļ spriedzes Tuvajos Austrumos.”

“Un ja Tuvajos Austrumos nebija spriedzes?”

Priekšnieks uzsita pa plecu. “Tuvajos Austrumos vienmēr ir spriedze.”

[EDIT: Komentētājs Juris norāda, ka līdzīgs stāstiņš atrodams Michael Lewis slavenajā grāmatā “Liar’s Poker”. Pameklēju Google Books — patiešām tā ir! Mans stāsts gan ņemts no paša ikdienas. Visticamāk priekšnieks bija grāmatas cienītājs (tā Volstrītā vienmēr bijusi ļoti populāra).]

Protams, cilvēks jokoja. Bet viņa ieteikumos bija loģika. Viņš — pieredzējis enerģijas tirgus spēlētājs — saprata, ka parastos apstākļos neviens nezin, kādēļ naftas cena īstermiņā ceļas vai krītas.

Tā ir haosa teorija darbībā. Ticams šķitīs jebkurš puslīdz loģisks arguments.

Tikko kāds tev mēģina iestāstīt, ka zina, kā taisīt baigo peļņu akciju, forex, vai citā tirgū, jautā — kāpec pats nepelni? Kāpēc neesi bagātnieks?

Es zinu, kāpēc.

Ir tikai viens drošs veids, kā akciju tirgū kļūt bagātam.

Kļūsti par slaucēju

Filmas un grāmatas stāsta par asajiem Volstrītas džekiem, kas apspēlē tirgu un pelna miljonus.

Tā ir ilūzija. Gandrīz visi Volstrītas miljonāri par tādiem kļuva, slaucot klientus.

Brokeri uzbarojas, ņemot komisijas par katru darījumu — un iedrošinot klientus tirgoties pēc iespējas vairāk.

Līdzekļu pārvaldītāji uzbarojas, ņemot treknas komisijas — arī tad, ja fondu ienesīgums ir vājš vai negatīvs.

Investīciju baņķieri ņem milzu komisijas par to, ka palīdz uzņēmumiem apvienoties — vienalga, vai šī apvienošanās ilgtermiņā ir veiksmīga vai ne.

Džordans Belforts bija Volstrītas Vilks nevis tāpēc, ka mācēja apspēlēt tirgu, bet tāpēc, ka ar krāpšanu aprija Sarkangalvītes vecmāmiņas mūža iekrājumus.

Volstritas vilks

Viens no vecākajiem jokiem Volstrītā nemaz nav joks:

Jauns brokeris nedēļas nogalē ar bosu aizbrauc pie jūras. Boss ar lepnumu rāda pārdesmit greznas jahtas, kas stāv piestātnē. “Lūk, šīs ir mūsu firmas brokeru jahtas.”

Jaunais brokeris pakasa galvu. “Bet šef, kur tad ir klientu jahtas?”

Klientiem jahtas nav. Ja ir, tās tika nopelnītas biznesā un darbā, nevis ar finansistu palīdzību.

Finansisti dara lietderīgu darbu

Palīdzēt cilvēkiem ieguldīt, pārvaldīt viņu līdzekļus, arī palīdzēt uzņēmumiem apvienoties — visas šīs ir vērtīgas lietas.

Problēma rodas tad, kad finansistu vienīgais uzstādījums ir nopelnīt — un kad klienti ir neizglītoti.

Kā to risināt?

Pirmais, jāveido finanšu uzņēmumi ar savādāku filosofiju. Skaļi piemēri ir zemo izmaksu pārvaldnieks Vanguard un igauņu pārskaitījumu uzņēmums TransferWise. Arī Latvijā rosās pa kādai idejai.

Otrais, jāpalīdz sabiedrībai neiekrist.

Kādēļ ieguldīt, ja akciju tirgū nevar kļūt bagāts?

Ieguldīšana ir tikai viens no instrumentiem, ar kuru būvēt savu finanšu nākotni. Ja neļauj sevi slaukt finansistiem, ilgtermiņā ar vidēju risku iespējams audzēt kapitālu 5%-10% gadā. Tas ir spēcīgi. Cilvēkam, kurš iegulda ienākumus no savas pamatdarbības, tas palīdz ātrāk sasniegt finansiālu neatkarību.

Jā, ātrāk var nopelnīt citur — piemēram, biznesā. Bet tur ir cits riska profils.

Piemēram, pats pēdējos gados neieguldīju tirgū. Kamēr vēl jauns un bez ģimenes, nolēmu savus līdzekļus veltīt vairākiem projektiem ar lielāku peļņas iespēju un lielāku risku.

Pārdesmit tūkstošus no ieguldītā atpelnīju, bet peļņa nesanāca. Akciju tirgū būtu bijis izdevīgāk.

Šobrīd, mainoties ģimenes situācijai, mainu līdzekļu sadali. Daļa lai paliek riskantiem projektiem ar lielāku peļņas potenciālu, bet ar daļu rīkojos konservatīvāk.

Šādu izvēli iespējams veikt tikai tad, kad saproti alternatīvas un to riskus.

Pirms pāreju pie citām tēmām, šajā blogā gribu apkopot vienā vietā latviešu valodā tādu kā Ievadu ieguldīšanā. Mērķis — lai lasītāji saprastu, kādu atdevi no ieguldīšanas reāli var gaidīt, kādi ir riski, kas ir mārketings un apmāns, un kā lieki nebarot finansistus.

Izvēle — vai/kā/kur konkrēti ieguldīt — paliek jūsu rokās.

Nezinu, kurš ceļš ātrāk aizvedīs kalna virsotnē. Bet varu palīdzēt atpazīt bedres.


Ja šis raksts šķiet lietderīgs, dalies ar draugiem. Celsim sabiedrības finanšu pratību kopā.

Lai nepalaistu neko garām, pieraksties lapas apakšā saņemt rakstus e-pastā (2-3 nedēļā). Citus manus rakstus vari atrast www.tomskreicbergs.lv.

Ja vēlies šeit nākotnē redzēt rakstu par kādu konkrētu biznesa vai finanšu tēmu, droši raksti komentāros!

Atruna: Šīs ir tikai manas pārdomas, un nekas šajā rakstā nav domāts kā ieteikums veikt konkrētus ieguldījumus vai darījumus. Finanšu tirgos ir lieli zaudējumu riski. Lēmumi par ieguldījumiem katram jāpieņem pašam.

Share

Pieraksties un pacel savas finanses citā līmenī!

Pievienojies vairāk nekā 27 tūkstošiem lasītāju, kas bauda jaunākās atziņas par ieguldīšanu, personīgajām finansēm un citām lietderīgām tēmām!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *