Let’s discuss your next big idea.

Complete the form and we will get back to you as soon as possible.

Looking for a new job opportunities?

[contact-form-7 id="367" title="Contact Us Popup"]

Kāpēc Vorens Bafets iesaka indeksu fondus?

Ieguldiet indeksu fondos – tā saviem mantiniekiem iesaka Vorens Bafets, viens no visu laiku slavenākajiem ieguldītājiem.

Un ne tikai viņš. Indeksu fondus par labāko veidu, kā ieguldīt finanšu tirgos, atzīst virkne ekspertu – kā, piemēram, Nobela Prēmijas laureāti Jūdžīns Fāma, Ričards Tālers, Angus Dītons, Pols Semjelsons un citi.

Kāpēc? Un kāpēc arī Latvijas iedzīvotājam tieši indeksu fondi, manuprāt, nodrošina labākās izredzes uz veiksmīgu ieguldīšanas rezultātu?

Apskatīsim trīs iemeslus.

1 – indeksu fondu uzvaru pamato dzelžaina loģika

Aktīvi pārvaldīti fondi sacenšas savā starpā, lai panāktu rezultātu, kas ir labāks par tirgus vidējo rādītāju – indeksu.

Vienam veicas vairāk, otram mazāk. Visi par savu ņemšanos maksā tirgošanās komisijas. Rezultāts ir vienkārša matemātika. Kā grupa, aktīvi pārvaldītie fondi pirms komisijām nopelna indeksa rezultātu. Pēc komisijām tie atpaliek no indeksa.

Labi, vidējais pārvaldītājs atpaliek. Bet var taču izvēlēties labākos, vai ne?

Šeit jāņem vērā otrs ekonomistu pierādīts fakts:

Nepastāv metodes, kā sistēmātiski ilgtermiņā nodrošināt, ka tu izvēlies ieguldījumus labāk par citiem.

Pārvaldītājs, kurš vienu gadu ir priekšā, nākamajā periodā drīzāk būs pakaļgalā. Tādēļ ir neprāts censties izvēlēties “gudrāko” pārvaldītāju, kuram tomēr izdosies apsteigt tirgus indeksus.

Tāpat ir neprāts sacensties ar Volstrītas vilkiem un mēģināt tirgus indeksus apsteigt pašam.

Tad kas atliek?

Dari, kā senā sakāmvārdā. Ja nevari sakaut ienaidnieku – indeksu – pievienojies tam.

Indeksu fonds nemēģina izvēlēties izdevīgākos ieguldījumus tirgū. Tā vietā indeksu fonds iegādājas visas akcijas vai obligācijas, kas ir konkrētajā indeksā, proporcionāli to tirgus svaram. Piemēram, indeksu fonds, kas iegulda MSCI World, iegādāsies 1600 pasaules lielāko uzņēmumu akcijas.

Rezultātā šāds indeksu fonds nodrošina tev pasaules attīstīto valstu akciju tirgus vidējo rezultātu ar minimālām izmaksām. Tas ļauj tev ērti un efektīvi ieguldīt pasaules ekonomikā.

Vienkārša, bet dzelžaina, matemātika tev ļauj secināt – tu gandrīz noteikti ilgtermiņā pelnīsi vairāk nekā ieguldītāji, kas uzticas aktīvi pārvaldītiem fondiem vai nodarbojas ar pašdarbību.

2 – indeksu fondu uzvaru parāda statistika piecdesmit gadu garumā

Jau gandrīz piecdesmit gadus, kopš Džeks Bogls ASV izveidoja pirmo populāro indeksu fondu, šie instrumenti uzticami apsteidz lielo vairumu Volstrītas konkurentu.

Šobrīd visplašākais pētījums par indeksu fondu rezultātiem, salīdzinājumā ar aktīvi pārvaldītajiem fondiem, ir Morningstar Active / Passive Barometer. Ieskatīsimies, ko par pēdējo 20 gadu rezultātiem secina šī pētījuma 2020. gada augusta izlaidums:

  • tikai 14 % no aktīvi pārvaldītiem fondiem, kas iegulda lielo ASV uzņēmumu akcijās, spēja apsteigt attiecīgos indeksu fondus;
  • mazo uzņēmumu gadījumā situācija bija labāka, bet arī šeit tikai 34 % aktīvi pārvaldīto fondu spēja apsteigt indeksu fondus
  • obligāciju gadījumā tikai 8.9 % aktīvi pārvaldīto fondu spēja apsteigt indeksu fondus.

Turklāt atgādinu, ka nav uzticama veida, kā uzminēt, tieši kurš fonds būs starp veiksmīgajiem. Pētījums pēc pētījuma secina – tie, kas vienus 20 gadus darbojas veiksmīgāk, nākamos 20 gadus drīzāk tik veiksmīgi nebūs.

Realitāte atbilst teorijai. Indeksu fondi turpina uzvaras gājienu jau piecdesmit gadus. Tieši indeksu fondu ieguldītāji visā pasaulē var vislabāk baudīt ieguldīšanas augļus.

3 – indeksu fondi ir pieejami un ērti izmantojami ikvienam

Lai ieguldītu indeksu fondos, nav nepieciešama finanšu izglītība vai liela bagātība. Nepieciešams vien nedaudz zināšanu, lai jēdzīgi izveidotu portfeli un laika gaitā to pieskatītu. Par tālāko parūpēsies tirgus.

Turklāt arī Latvijā, kur finanšu pakalpojumi ir samērā neērti un dārgi pieejami, jebkurš ieguldītājs var izdevīgi piekļūt indeksu fondiem. Nepieciešamais starta kapitāls ir vien daži tūkstoši eiro. Var pietikt pat ar mazāk.

Latvijā piedāvātie fondi un citi ieguldījumu produkti ir dārgi un neefektīvi.

Tie bieži maksā 1.5 %, 2 %, 3 % gadā vai pat vairāk. Pie šādām izmaksām labi nopelnīt cerību ir maz.

Bankas nekad tev nestāstīs, kā pašam piekļūt zemu izmaksu indeksu fondiem, jo no tiem bankai nav peļņa. Taču tu vari izglītoties un atrast šos produktus pats.

Daudzi Latvijas turīgākie iedzīvotāji – veiksmīgi uzņēmēji, uzņēmumu vadītāji, augsti apmaksāti profesionāļi – jau šobrīd savu naudu iegulda tieši šādi.

Nākamajos rakstos palīdzēšu saprast, kā vari to sākt darīt arī tu!


 

Atruna: Šis ir izglītojošs materiāls. Nekas šajā rakstā nav domāts kā ieteikums veikt konkrētus ieguldījumus vai darījumus. Finanšu tirgos pastāv risks zaudēt naudu. Lēmumi par ieguldījumiem katram jāpieņem pašam.

Share

Pieraksties un pacel savas finanses citā līmenī!

Pievienojies vairāk nekā 27 tūkstošiem lasītāju, kas bauda jaunākās atziņas par ieguldīšanu, personīgajām finansēm un citām lietderīgām tēmām!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *