Let’s discuss your next big idea.

Complete the form and we will get back to you as soon as possible.

Looking for a new job opportunities?

[contact-form-7 id="367" title="Contact Us Popup"]

Kā izvēlēties vērtspapīru brokeri. 2. daļa — Izmaksas

Esi atradis brokeri, kurš šķiet uzticams un stabils. Nu tad uz priekšu — ieguldīt?

Var sanākt dārgi.

Brokera uzdevums nav vairot tavu kapitālu. Brokera uzdevums ir uz tava rēķina maksimāli nopelnīt.

Tu esi vienīgais brokera ienākumu avots. Brokeris darīs visu, lai iedrošinātu tevi biežāk tirgoties — un ņems komisijas par visu iedomājamo.

Dažādi brokeri piedāvā dažādas “radošas” komisiju struktūras, kas apgrūtina to salīdzināšanu. Nedrīkst koncentrēties uz vienu skaitli — pirkuma komisiju, turēšanas izmaksām, vai ko citu. Tā vietā jāskata izmaksas kopumā tavai plānotājai ieguldījumu stratēģijai.

Dažādām ieguldījumu stratēģijām izdevīgi var būt dažādi brokeri. Šajā rakstā pieņemu, ka tu gribi ieguldīt ilgtermiņā. Teiksim, tu mēnesī iekrāj 300 EUR un vēlies ieguldīt indeksu fondos.

Kādas ir galvenās brokeru izmaksas?

1. Turēšanas izmaksas

Daudzi brokeri ietur komisijas par vērtspapīru turēšanu.  Šis ilgtermiņa ieguldītājam ir būtiskākais komisiju veids, jo tas pieaug līdz ar portfeli (komisija parasti tiek noteikta kā zināms procents no portfeļa apjoma). Cik vien iespējams, ieteicams izvēlēties brokerus ar minimālām turēšanas izmaksām (vai bez tām).

Latvijas komercbankas parasti par vērtspapīru turēšanu ņem vērā ņemamu maksu (piemēram, 0.1%-0.2% gadā), kas bieži būs lielāka par tavā portfelī iekļauto indeksu fondu komisiju līmeni.

Lielajiem ārzemju brokeriem turēšanas izmaksas parasti (bet ne vienmēr) ir zemākas.

2. Komisija par darījumu

Šī ir komisija, ko brokeris ņem par tevis izraudzītā instrumenta pirkšanu/pārdošanu. ETF gadījumā komisija parasti būs atkarīga no biržas/valsts. Pievērs uzmanību gan komisijai procentos no darījuma summas, gan minimālajai summai.

Kāds komisiju līmenis ir OK? Jautājums nav pavisam vienkāršs. Ir jāizvērtē:

  • cik liela daļa no ieguldījuma aiziet komisijās
  • kādu peļņu tu palaidīsi garām, ja nogaidīsi, lai vienlaicīgi ieguldītu lielāku summa

Jo potenciāli ienesīgāks ieguldījums, jo augstāku komisiju teorētiski būtu okei maksāt. Bet šādi rēķināt ir diezgan sarežģīti.

Aptuvens indikators – man nepatīk komisijās maksāt vairāk nekā 1 % no katra ieguldījuma (labāk zem 0.5 %). Nu varbūt 2 %, ja nav labas alternatīvas un savādāk vienkārši jātur naudu kontā.

Dārgais gals

Viens liels vietējais brokeris — banka — ņem 0.25% komisiju par Eiropā bāzētu ETFu pirkšanu internetā. Bet minimālā komisija ir 18 EUR.

Ja gribi ieguldīt 300 EUR katru mēnesi, komisijās aizies 18 EUR mēnesī vai 6 % no ieguldījumu summas. Tas nekam neder. Pie šādiem apjomiem prātīgāk būtu ieguldīt reizi 3-6 mēnešos (komisija sanāktu 1-2 % no pirkuma summas).

Lētais gals

Ir atrodami lētie ārzemju brokeri  (piemēram, ieguldīt 10’000 EUR ETFā var izmaksāt tikai dažus eiro).

Pirmkārt, pārliecinies par drošību. Otrkārt, noskaidro visas pārējas izmaksas (skat. zemāk).

3. Komisija par bezdarbību/mēneša minimālā maksa

Daudzi no “lētajiem” (discount) brokeriem liks maksāt minimālo komisiju mēnesī. Piemēram, populārais ārzemju kantoris Interactive Brokers pieprasa ikmēneša komisijas vismaz 10 USD apjomā. Gadā sanāk vismaz 120 USD. Komisija nepiemērojas, ja konta apjoms ir virs 100’000 USD.

Pie maziem portfeļa apjomiem 120 USD gadā kļūst par jūtamu slogu. Tomēr jāņem vērā, ka vietējam brokerim var sanākt samaksāt vēl vairāk – pietiek, piemēram, kādas 5-6 reizes gadā veikt darījumus + segt turēšanas maksu. Ja tirgojies vēl  vairāk vai uzkrājums ir liels, tad ārzemju brokeris kļūst īpaši pievilcīgs.

4. Naudas ieskaitīšanas/izņemšanas izmaksas

Riebīgs izmaksu veids. Redzēju brokeri, kas piedāvā lētas darījumu komisijas, bet ņem būtisku summu gan par naudas iemaksu, gan par naudas izņemšanu no konta. Ja gribētu ieguldīt 300 EUR mēnesī, vairāk nekā 10% aizietu brokerim.

Brokeris ar šādu izmaksu shēmu varētu būt izdevīgs tikai tad, ja uzreiz iemaksā ļoti lielas summas. Ilgtermiņa ieguldītājiem, kas regulāri iemaksā mazākus daudzumus, šis variants nebūs piemērots.

5. Grāmatvedības nodrošināšanas izmaksas

Noskaidro, vai brokeris ņem kādas papildus komisijas par izziņām un dokumentiem, kas nepieciešami grāmatvedības vešanai.

6. Citas izmaksas

Rūpīgi izlasi visu brokera cenrādi. Izmaksas un komisijas mēdz būt tik radoši dažādas, ka visas šeit aprakstīt nebūs iespējams.

Saliec visas izmaksas kopā

Uztaisi vienkāršu Excel tabuliņu un parēķini – pie tava ieguldīšanas stila, cik samaksāsi pie brokera A un cik pie brokera B?

Kādas izmaksas būs pirmajā gadā? Un kādas desmit, piecpadsmit gadu laikā?

Latvijas vai ārzemju brokeris?

Ja paskatamies, ko komisijās ņem vietējie brokeri, slikti paliek. Bet – lai gan finanšu nozares augstās komisijas regulāri nosodu – zināmā mērā situāciju var saprast. Darījumu apjomi Latvijas tirgū nav lieli. Ar mini komisijām grūti izdzīvot.

Ārzemju interneta discount brokeri ņem daudz zemākas komisijas. Tomēr tiem mēdz būt visādi konta minimumi, minimālās mēneša komisijas, naudas ieskaitīšanas komisijas un citi brīnumi. Turklāt par ārzemju uzņēmumu stabilitāti bieži mums ir mazāks priekšstats kā par vietējiem.

Ārzemju brokeriem ir arī problēma ar sasniedzamību. Ja tavs konts kāda iemesla dēļ tiek iesaldēts, var būt problēma atrast reālu cilvēku, ar kuru pārrunāt situāciju.

Ja vari atrast ārzemju brokeri, kurš ir drošs, atsaucīgs, ņem mazas komisijas par darījumiem, un nepiemēro dārgas minimālās maksas/konta apkalpošanas izmaksas, brīnišķīgi.

Ilgtermiņa ieguldītājam, kurš savus līdzekļus liek 1-3 ETFos, tīri okei var būt arī lielie vietējie banku brokeri. Vismaz būs pārliecība, ka vienmēr varēsi atrast kādu reālu cilvēku, ar ko parunāt, ja radīsies problēmas. Tikai uzmanīgi jāseko līdzi izmaiņām cenrādī!


Atruna: Šis ir izglītojošs materiāls. Nekas šajā rakstā nav domāts kā ieteikums veikt konkrētus ieguldījumus vai darījumus. Finanšu tirgos pastāv risks zaudēt naudu. Lēmumi par ieguldījumiem katram jāpieņem pašam.

 

Share

Pieraksties un pacel savas finanses citā līmenī!

Pievienojies vairāk nekā 27 tūkstošiem lasītāju, kas bauda jaunākās atziņas par ieguldīšanu, personīgajām finansēm un citām lietderīgām tēmām!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *