Let’s discuss your next big idea.

Complete the form and we will get back to you as soon as possible.

Looking for a new job opportunities?

[contact-form-7 id="367" title="Contact Us Popup"]
,

Roboti tev atņems darbu (kādēļ jākļūst par kapitālistu)

Ekonomisti, tehnologi un citi pētnieki draud ar to, ka 21. gadsimtā roboti (un mākslīgais intelekts) pārņemšot aizvien vairāk profesijas. Drīz mēs pamodīšoties pasaulē bez darba.

Šis risks var neīstenoties — visticamāk līdzi zudušajām darbavietām radīsies daudz citu jaunu. Tomēr darba tirgus struktūra neapšaubāmi mainīsies. Ja tavu darbu iemācīsies izdarīt robots vai mākslīgais intelekts, tu riskē iestrēgt kā zemi apmaksāts strādnieks vai bezdarbnieks, kura prasmes nevienam nav vajadzīgas.

Tad atliks vien cerēt uz minimālo garantēto pabalstu — un vaidēt par to, kā 21. gadsimta jaunās tehnoloģijas, medicīnas atklājumi, citi brīnumi tev peld garām.

Skatoties uz šo nākotnes ainiņu, man ir divas reakcijas. Pirmā — acīmredzamā — jāizglītojas. Nav obligāti jāmācās programmēt, bet jādiversificē savas prasmes un ienākumu avoti.

Otra reakcija — tā, kas man neļauj naktīs gulēt — ir cita.

Steidzami jākļūst par kapitālistu.

Kā lielākā tiesa latviešu, es uzaugu ģimenē, kas ilgus gadus dzīvoja no algas līdz algai. Padomju laikos algas bija mazas un tādas arī attiecīgi bija iespējas. Kad nomainījās sistēma, varējām sākt sapņot — kādudien sasniegt tādus ienākumus kā mūsu ģimenes draugi kapitālistiskajos rietumos. Tā tik būtu dzīvošana!

Tikai ar laiku sapratu, ka klasiskais “amerikāņu sapnis” — labi apmaksāts darbs, liela māja, vairākas mašīnās, utt. — savā būtībā nemaz neatbilst kapitālisma ideāliem.

Kapitālisms — sistēma, kurā ražošanas resursi atrodas privātās rokās un tiek izmantoti peļņas iegūšanai.

Mēs algotā darba darītāji kapitālisti neesam. Mēs esam resursi, kuri strādā kapitālistu labā.

Tas kopumā ir okei. Mēs gūstam labumu no kapitālisma, jo brīvā tirgus sistēma ir vienīgā, kura spēj nodrošināt visas ekonomikas ilgtermiņa izaugsmi. Kamēr sabiedrības ienākumu nevienlīdzība ir jēdzīga, ir labi.

Bet ja roboti pārņems pasauli? Par to darbu, kuru kādreiz darīji tu, samaksu saņems kapitālists.

Tāpat kā pēc Industriālās Revolūcijas, mantiskā nevienlīdzība visticamāk celsies (piemēram, The Economist raksta, ka periodā starp 1823 un 1871 Anglijas Džini koeficients cēlās no 0.40 līdz 0.63). Paies laiks, līdz sabiedrība atradīs veidu, kā atjaunot līdzsvaru.

Jākļūst par kapitālistu, kamēr vēl iespējams. Lai brīdī, kad roboti pārņem pasauli, arī mums piederētu daļa no robotiem un šie strādātu mūsu labā.

Pieejas dažādas.

1) Tie, kuriem riska apetīte lielāka, var mesties biznesā.

Pluss: Pasaulē, kur kapitāls ir dažas koda rindiņas, radīt jaunu biznesu ir vieglāk kā jebkad vēsturē.

Mīnuss: neizdošanās risks ir augsts un vidējais censonis tālu netiks.

2) Spekulācija — spekulācijas finanšu tirgos, ieguldījumi nekustamajos īpašumos, ieguldījumi draugu jaunuzņēmumos utt.

Pluss: Šķietami neprasa pilna laika darbu.

Mīnuss: Ja neesi eksperts jomā, gandrīz noteikti zaudēsi naudu. Dieva dēļ aizmirsti FX, options, commodities un citus day trading paveidus.

3) Ilgtermiņa (ne-spekulatīvas) investīcijas finanšu tirgos.

Pluss: Ja tehnoloģiju attīstība nodrošinās augošu produktivitāti, to atspoguļos arī akciju tirgus izaugsme. Nākotne var būt savādāka, bet vismaz vēsturiski ilgtermiņā akciju un obligāciju tirgi nodrošinājuši pievilcīgu atdevi.

Mīnuss: Tu neiegūsi tik daudz, kā veiksmīga uzņēmuma dibinātājs vai retais spekulators — veiksminieks (nav nekādas get rich quick izredzes).

Stop: Neskrien uzreiz tirgoties. Bez zināšanām pazaudēt naudu tirgū ir daudz vieglāk kā nopelnīt. Nākotnē par to vairāk.

Šajā blogā vairāk koncentrējos tieši uz finanšu ieguldījumiem. Bet, lai īstenotu jebkuru no augstāk minētajiem variantiem nepieciešamas zināšanas, apņēmība, un starta kapitāls.

Tieši tādēļ par kapitālistu jākļūst steidzami.

Pašreiz augsti kvalificētam strādājošajam vēl maksā adekvātu algu (jā, jā, nesmejies). Pašreiz strādājošajam ir iespējams ietaupīt, uzkrāt sākotnējo kapitālu un pašam kļūt par kapitālistu.

Nav garantiju, ka tas būs iespējams arī nākotnē.


Skati bloga ceļvedi, lai uzzinātu vairāk par to, kā sākt ieguldīt un kļūt par kapitālistu!

Share

Pieraksties un pacel savas finanses citā līmenī!

Pievienojies vairāk nekā 27 tūkstošiem lasītāju, kas bauda jaunākās atziņas par ieguldīšanu, personīgajām finansēm un citām lietderīgām tēmām!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *